MALATYA’DA GERİCİ SALDIRI

0
1381

 

Malatya Sürgü Beldesi’nde sahurda evinin önünde davul çalınmasına karşı çıkan Alevi ailesinin evi taşlandı.

Olay, Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü Beldesi’nde gerçekleşti. Sabahleyin işlerine erken gittikleri için, sahurda evlerinin önünde davul çalınmasına karşı çıkan Evli ailesine linç girişiminde bulunuldu. Evlerinin önüne toplanan kalabalık bir grup tekbir getirerek ailenin yaşadığı evin camlarını kırdılar ve ateş ettiler. Toplanan kalabalığın ’’Sivas Katliamı yapacağız, Madımak’taki gibi sizi yakacağız’’ dediği iddia ediliyor.

Olayın yaşanmasının ardından BDP milletvekili Sebahat Tuncel ve CHP’li milletvekili Hüseyin Aygün bölgeye gittiler. Yaşanan saldırıyı BDP milletvekili Mülkiye Birtane meclise taşıdı. Saldırıyla ilgili Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, birçok bölgede basın açıklamasında bulundular.

Yaşanan linç girişimi, Sivas Katliamını zaman aşımına uğratan, ’’dindar nesil yetiştiriyoruz’’ diye toplumda kindar nesil yetiştiren; AKP iktidarının başka inançlara karşı inkar ve asimilasyon politikalarının bir sonucudur. Bu olay Suriye’de tezgahlanan mezhep savaşının bir uzantısıdır.

Gerici saldırı devrimcilerin, Alevilerin, Kürtlerin ve ilerici insanların tepkileriyle karşılaştı.

Mezhep Savaşı İstemiyoruz!

Seda Şanlı

30/07/2012

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.