15 Temmuz Karanlığı ve Mücadele

0
2124

Bugün 15 Temmuz. Saray’ın bugünkü rejimin yolunu ardına kadar açan darbesi. Onlar Allah’ın lütfu olarak gördükleri bu darbe ile başlayan gelişmeleri tarihimizdeki 30 Ağustos zaferi gibi lanse ediyor.

30 Ağustos 1922 tarihinde Kemalistler önderliğindeki milli kuvvetler işgalci güçlere karşı kesin bir askeri zafer kazanmıştı. Bu zaferi cumhuriyetin kuruluşu, laiklik, yurttaşlık hakları ve kadın hakları gibi çoğu ilerici nitelikteki gelişmeler izledi. Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı bağımlı ve sömürülen ülke halklarına örnek olmuştu. 30 Ağustos 1922 zaferi anti emperyalist ve ilerici bir zaferdi. Erdoğan’ın 15 Temmuz zaferi ise yeni rejimin ve devletin kuruluşunun yolunu ardına kadar açtı.

15 Temmuz darbesi gericiliğin başta emekçiler olmak üzere halkımıza karşı bir darbesidir. 15 Temmuz’da Erdoğan’a karşı bir askeri kalkışma yaşandığı belirtildi. Çok önceden haber alınmış olan kalkışma kontrollü bir darbe girişimine dönüşmüştü. 15 Temmuz darbe girişimi, Fethullahçılardan ve kalkışmada bir biçimde yer almış olan ordudaki bazı muhaliflerden çok iktidarın işidir. İktidar her şeyden haberdardı ve eğer isteseydi darbe girişimini daha düşünceden uygulamaya gelmeden ve kimsenin burnu kanamadan bastırırdı. Ama Erdoğan’ın yeni rejimi kurmak için 15 Temmuz günlerinde “Allah’ın bir lütfu” diyeceği esaslı bir gerekçeye ihtiyacı vardı. Ölümlere ihtiyaç duyuldu ve ölenler Saray’ın iktidarını perçinleme planlarına inandırıcılık kazandırmak için öldüler.

Odak 15 Temmuz darbe girişimini daha ilk akşamdan başlayarak isabetle tespit edebildi ve olacakları öngörebildi. (http://odakdergisi.com/ne-erdoganci-ne-fettullahci/). Üç gün sonra yapılan 18 Temmuz 2016 tarihli değerlendirmede (http://odakdergisi.com/ic-savas-yakinimizda/) ise “Hükümet; başlatacağı gerici saldırının tetiğini darbecilere çektirdi. Darbecilerin hazırlıklarını adım adım izledi. Kendi insanlarını darbecilerin arasına yerleştirdi. Bu sızmalar vasıtasıyla ve dolaylı yollardan darbecilere başarılı olacakları yönünde cesaret verdi. Böylece hazırlıkları hükümetin avucunun içinde gelişti. En son da darbecileri erken davranmaya mecbur ederek çok kolay bir zafer kazandı.” deniyordu.

15 Temmuz kontrollü darbe girişimini 20 Temmuz’da Olağanüstü Hal izledi. Erdoğan yargıyı ve Meclis’i bir kenara koyarak kişi diktatörlüğü rejimi yolunda yeni adımlar attı. Orduyu ve bürokrasiyi muhaliflerden ayıklamak için 110 bini aşkın devlet memurunun görevine son verdi. Muhalif medyayı büyük ölçüde susturdu ve basının yüzde 95’ini kendi kontrolüne aldı. Referandum adı altında 16 Nisan 2017 yılında bir seçim hilesi ile Anayasayı değiştirdikten sonra ertesi yıl, 24 Haziran 2018, yapılan gene hileli bir seçimle mutlak iktidar oldu.

Şimdi önüne gelen Gülen’e sövüyor. Gülen’e sövenlerin çoğu Gülen iktidardayken Gülen’den icazet elde ederek bir yerlere varmaya çalışanlardı. Odak Dergisi Gülen Cemaati iktidarda iken Cemaat’e eleştirileri ve alternatif bir eğitim hareketi yolundaki çalışmaları yüzünden Cemaat tarafından hedef alınmıştı. Direnişçiler olarak 15 Temmuz’dan sonra Gülen Cemaati’ne sövgü yarışından uzak durmaya önem verdik. Biz Odak olarak düşmanlarımızı Erdoğan’ın ihtiyaçlarına göre değil somut duruma ve mücadelenin ihtiyaçlarına bakarak belirleriz. Cemaat’in iktidarda olduğu günlerdeki Ergenekon operasyonları ve yargılamaları neye hizmet ediyorsa bugün FETÖ davaları aynı amaçla hizmet ediyor. En büyük kanıtlardan biri, Ahmet Şık’ın her iki dönemde de hapse atılmasıdır. Hem askerlerin hem de Gülen Cemaati’nin iktidarına karşı olan Ahmet Şık ilkinde Ergenekoncu olarak ikincisinde ise FETÖ’cü olarak hapsedildi. CHP ve DİSK yöneticilerinin 15 Temmuz hakkında Erdoğan iktidarına destek olacak yolda söylem tutturmasını üzüntü ve ibretle izliyoruz,

Şimdi Türkiye, tarihindeki en karanlık döneme girdi. Özgürlüklerimizin değerlerimizin ayaklar altına alındığı günümüzde çok çetin bir sınavdan geçiyoruz. Zayıflar bu sınavda dökülüyor. Ama kimsenin kuşkusu olmasın, Türkiye halkı bu iktidara teslim olmayacaktır. Saray’ın saltanatı halkın direnişiyle yıkılacaktır. Türkiye büyük bir demokratik devrime gebe ve halkım harekete geçebilmesi için bütün öncü güçlerin birleşmesi gerekiyor.

Odak, 15 Temmuz 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.