17 Yaşındaki Afgan Çocuk Polis Şiddeti Sonucu Hayatını Kaybetti

  0
  1328

  Iğdır üzerinden Türkiye’ye girerken yakalanan 17 yaşındaki Afganistanlı çocuk, Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nede çalışan S.O. isimli polis tarafından “yaşını yanlış söylediği” gerekçesiyle dövülerek öldürüldü.


  16 Mayıs’ta jandarmanın yaptığı insan kaçakçılığı operasyonda yakalanan 21 Afganistanlı mülteci, sınır dışı edilmek üzere Iğdır Emniyeti Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi. 27 Mayıs’ta, polis “bulaşıcı hastalıklar taraması ve yaş tespiti” için Afgan çocukları Geri Gönderme Merkezine götürdü. Avukat Mahmut Kaçan’ın verdiği bilgiye göre o gün saat 09.00’da Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde görevli polis S.O. Lütfullah Tacik’i “Niye yaşını yanlış söylüyorsun!” diyerek yumruk ve tokatla dövdü. Arkadaşlarının anlatımına göre masaya döndükten sonra başını masaya koyan Tacik’in ağzından beyaz bir sıvı geldi. 17 yaşındaki Lütfullah Tacik 31 Mayıs’ta kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
  1 Haziran’da ki otopsisinde Tacik’in beyin kanaması sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.
  Savcılık, olay yerindeki kamera kayıtlarına el konulmasını istedi ancak polisler tarafından yapılan araştırmada kameraların “arızalı olduğu ve görüntü kaydetmediği” açıklandı. Avukat Kaçan, S.O.’yu teşhis eden 6 çocuğun sınır dışı edilmeye çalışıldığını bu şekilde tanıkların yok edileceğini söyledi.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.