6 Mayıs’ta Denizler Alanlarda Anıldı

0
1470

07.01.2013-

Aşk olsun sana çocuk, aşk olsun

Acıyorsam sana anam avradım olsun

Elbette Türkiye’de de en uzun koşuysa devrim

O, onun en güzel yüz metresini koştu

İlk o fırladı lüverden en sekmez mermisiynen

En hızlısıydı hepimizin, ilk o göğüsledi ipi…

Acıyorsam sana anam avradım olsun,

Ama aşk olsun sana çocuk, aşk olsun…

CAN YÜCEL

İstanbul Taksim’de Denizler Anıldı:

1 Mayıs itibariyle Taksim Meydanı’nı yürüyüşlere kapa-tan İstanbul Valiliği 6 Mayıs’ta da polislerini halkın karşısına çıkardı. Bundan 41 yıl önce, 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anmak isteyen devrimcilere polis gaz bombası, tazyikli su ve coplarla saldırdı. Odak Dergisi, Emek ve Özgürlükler Cephesi, Devrimci Hareket, Demokratik Haklar Federasyonu, Kaldıraç ve Proleter Devrimci Duruş’un örgütlediği anmada Dolmabahçe’ye yürümek üzere kitle saat 19.30’da İstiklal Caddesi’nde toplandı. 200 kişilik grup sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı’na geldiği sırada polisin saldırısıyla karşılaştı. Polisin saldırısı karşısında devrimciler ara sokaklara çekilip karşılık verdi. Saldırı sırasında halkta gazdan etkilendi. Onlarca kişi yaralandı, üç kişi gözaltına alındı. Devrimciler saldırının ardından ikinci toplanma yeri olan Mis Sokak’ta bir araya geldi. Burada sloganlar eşliğinde anma etkinliği sonlandırıldı. 19.30 öncesinde yapılan bütün anmalara da polis saldırdı, onlarca kişi gözaltına alındı. AKP ve onun katil polisi biz Direnişçileri yıldıramayacak! Kahrolsun Teslimiyet Yaşasın Direniş!

Yaşasın Devrimci Dayanışma! İstanbul ODAK

Ankara’da Denizleri Mezarı Başında Andık:

6 Mayıs Denizlerin anma etkinliği örgütlenmesi için 2 Mayıs günü toplantı düzenledik. Sonarasında Anıttepe ve çeşitli liselerde genç arkadaşlarla görüşüldü ve eylem çağrıları yapıldı. Genç arkadaşlar yürüyüşte kullanmak üzere kendi pankartlarını hazırladı.

Anma etkinliği için otobüs tutuldu. 6 Mayıs Pazartesi günü Sakarya’da toplanılıp araçla birlikte Karşıyaka mezarlığına geçildi.

 

Mezarlığa giderken araçta hep birlikte türkülerimizi marşlarımızı söyledik. Karşıyaka Mezarlığına varıldığında 3’erli kortej oluşturularak disiplinli gür sloganlarla Deniz Gezmiş’in mezarına yüründü. Mezar başında bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşu esnasında şiir okundu. Marşlar söylendi. Deniz Gezmiş’in mezar ziyareti ardından 3’erli kortej halinde Mahir Çayan’ın mezarına yüründü. Mezar başında saygı duruşu gerçekleşti. Saygı duruşu esnasında şiir ve marş söylendi. Daha sonra büromuza dönmek üzere otobüs ile yola çıkıldı. Yolculuk sırasında şarkılar ve marşlar söylendi. ODAK bürosunda genç arkadaşlarla değerlendirme yapıldı.

Ankara ODAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.