8 MART’TA MEYDANLARA!

0
1550

8 Mart’ta AKP Hükümeti, Taksim’i güvenlik gerekçesiyle kadınlara kapattığını duyurdu. Türkiye’yi komşu Suriye’de ve Libya’da mezhepçi bir savaşa sürükleyen, sınırlarda çocukların ölmesine sebep olan bu iktidarın; kadınları “güvenliği tehdit eden” unsur olarak görmesi oldukça garip. Buna rağmen kadınlar 8 Mart’ta gündüz Kadiköy ve Beşiktaş’ta, akşam ise Taksim’de Gece Yürüyüşü’nde buluşacak. Her şeye rağmen kadınlar yine sokakta olacak, taleplerini haykıracak! Bu doğrultuda tüm kadınları alanlara davet ediyoruz.

AKP Hükümeti kadınlardan korkuyor. Çünkü biliyorlar ki  ölümüne sebep oldukları her kadının anısı bir gün bu iktidardan hesap soracak. Çünkü biliyorlar ki yoksulluktan çocuklarını saç kurutma makinesi ile ısıtan ve sonrasında kendini asarak yaşamına son veren Emine Akçay adına bu iktidardan hesap sorulacak. Çünkü biliyorlar ki “ölmek istemiyorum” diye bağırarak herkesin gözü önünde öldürülen Emine Bulut adına bir gün onlardan hesap sorulacak. “İyi hal” indirimi vererek kadınların katillerini salan bu iktidardan, kadınlar bir gün hesap soracak! Korkuları da bundan olsa gerek.

AKP Hükümeti’nin iktidarda olduğu süre içinde kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik tecavüz-taciz oranlarında ciddi bir artış olduğu görülmektedir. Kadına yönelik “kız mıdır kadın mıdır bilemem”, “Kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum”, “Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar”, “Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masum”, “Türk kadını evinin süsüdür”, “Kızlar okuyunca erkekler evlenecek kız bulamıyor”, “Ne olmuş kadınlar öldürülüyorsa, erkekler de öldürülüyor” sözlerini kullanan AKP’nin; kadına bakışının ürünü olduğu tartışılmaz bir gerçek.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de ne işe yaradığı belli olmayan Diyanet Başkanlığı’nın son açıklamaları eklendi. Kadına yönelik rapor hazırlayan bu gerici kurum, kocasından şiddet gören kadının şiddete kölece boyun eğmesini öğütlüyor! Kadının dayak yese bile sessiz kalmasını, meseleyi “aile içinde çözmesini” ve suçu kendisinde aramasını, aile olmanın “erdemi” sayıyor.

Tüm bu koşullar altında mücadele eden, direnen ve hayatın her alanında var olma çabasını sürdüren tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutluyoruz.

Odak ve Özne Dergisi Kadınları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.