15 Temmuz karanlığı

0
431

15 Temmuz 2016 tarihinde karşı karşıya gelen Gülen Tarikatı ve AKP, birbirlerinin iktidar ortağıydı. Her iki güç ABD emperyalizmi eliyle iktidara getirildi. Sonra birbirlerine düştüler. Cemaat AKP tarafından tasfiye edildi ve bugünkü rejim kuruldu.

Kendisini askeri darbelere karşı göstermeye çalışan bugünkü rejim gerçekte hem 12 Eylül faşist askeri darbesinin hem de 15 Temmuz darbe girişiminin ürünüdür. Amerikancı faşist generaller Türkiye solunu tasfiye ederek bugünkü rejime yani karanlığa ortam hazırlamış oldu. AKP iktidarının ortağı Gülen Cemaati “Ergenekoncular darbe yapacak” yalanları ile orduda kadrolaşmasını geliştirdi. Yargıyı birlikte hükümetin denetimine aldılar ve muhalefeti birlikte tasfiye ettiler. Cemaat’in askeri darbeye kalkışacak kuvveti bulması bu kadrolaşma sayesinde oldu. AKP 15 Temmuz darbe girişimini önceden haber aldı ve kendi amaçları doğrultusunda ona yol verdi. Ardından bugünkü tek adam rejimini kurdu. Dolayısıyla hem AKP hem de Cemaat yüzlerce ölümle sonuçlanan 15 Temmuz’un ve bugünkü karanlığın sorumlusudur. Dinci faşist sömürü ve zulüm düzeni ikisinin ortak eseridir. “15 Temmuz zaferi” kutlamaları bu rejime kitle desteği sağlamak amaçlıdır.

Odak Dergisi 15 Temmuz darbe girişimi gecesi şunları yazdı:

Ne Erdoğancı ne de Fettullahçı darbeciler!

Ülkemizi onlar bugünkü duruma getirdi. Zulüm ve zorbalık ikisinin birden eseri. Askeri darbe, demokrasi ve özgürlük getirmez. Erdoğan da en az onlar kadar darbeci ve zorba. Darbe girişimi iktidarın önceden haber aldığı bir işe benziyor. Erdoğan demokrasiye sahip çıkma adı altında dinci güçleri sokağa çağırdı. Erdoğan bu darbe girişimini kendi iktidarını güçlendirmek için kullanacaktır. Halk güçleri demokrasi ve özgürlükler için birleşmelidir.

Odak 16 Temmuz 2016”

Yaşananlar öngörülerimizi doğruladı. Halk güçlerinin demokrasi ve özgürlükler için birleşmesi görevi Türkiye devrimci hareketinin önünde duruyor. Türkiye devrimci hareketi bu görevi yerine getirmek için güçlerini birleştirebilirse ülkemizin ve coğrafyamızın kaderi değişecektir. AKP devlet ve cemaatler aracılığıyla her gün beyin yıkıyor olduğu halde Türkiye’nin en az yarısını oluşturan on milyonlarca insan 15 Temmuz karanlığına ve dinciliğe ısrarla karşı duruyor.

Bu direniş birleşik bir sol önderlik bekliyor.

Odak Dergisi / 15 Temmuz 2023

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.