ABD, Suriye’de rejim güçlerine saldırmaya mı hazırlanıyor?

0
1360

Rusya destekli Esat güçleri İdlib’de bulunan Erdoğan rejimi yanlısı dinci güçlere karşı saldırıya hazırlanırken Rusya Savunma Bakanlığı, ABD savaş gemisinin Akdeniz’e 28 Tomahawk füzesiyle girdiğini, ABD’nin Orta Doğu’daki saldırı kapasitesini artırdığını ve bu adımın Suriye’ye saldırı amacı taşıdığını söyledi. Bu açıklamadan birkaç saat önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Suriye’de kimyasal silah kullanılması halimde hava saldırısı düzenleyeceklerini bildirmişti.

ABD, Fransa ve İngiltere, kimyasal silah iddiası ile Beşar Esad’a ait askeri tesislere iki kez saldırı düzenlemişti. Putin ve İran yönetimleri ile dost, gerek ABD rejimi gerekse AB ülkeleri yönetimleriyle ise hasım görünen Erdoğan bu saldırıları alkışlamış ve daha fazlasının yapılmasını istemişti. Rusya hükümeti Suriye’ye saldırıların ABD ile Rusya’yı savaşın eşiğine getirdiğini ifade etmişti. Her gün Batılı güçlerle söz kavgası yapan Erdoğan rejiminin bu süreçte hangi tarafın yanında yer alacağını göreceğiz.

Hatırlanacağı gibi ABD ve İngiltere Irak’ı Saddam’ın çok tehlikeli kimyasal silahları olduğu iddiasıyla işgal etmişlerdi. İşgalden önce ABD’nin Irak rejimine karşı 1990 yılında başlattığı 13 yıllık ekonomik ambargo nedeniyle 500 bin çocuk ölmüştü. İşgal öncesi çok önemli bir gelişme ise Ecevit liderliğindeki koalisyon hükümetinin düşürülmesi, ordunun başında ABD ile daha az uyumlu generallerin saf dışı edilmesi ve AKP’nin başa getirilmesi idi. Ecevit liderliğindeki hükümetin indirilmesinde koalisyon ortağı Bahçeli erken seçim isteyerek tayin edici rol oynamıştı. Odak dergisi bu gelişmeleri darbe diye tanımlamıştı.21 Mart 2003’te Irak’ı özgürleştirme iddiasıyla başlayan işgal Irak’ın altyapısının tahribine, yüzbinlerle Iraklının ölümüne, iç savaşa, IŞİD’in doğuşuna ve Türkiye’deki bugünkü gelişmelere yol açmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.