Chemnitz’de gerilimli günler!

0
1842

Federal Almanya’nın Doğu eyaletlerinden Sachsen’de bulunan Chemnitz şehri, pazar gününden bu yana ırkçı gösterilere sahne oluyor.

Pazar günü bir festivalde iki erkek grubu arasında çıkan kavgada 35 yaşında bir alman, biri Suriyeli diğeri Iraklı iki genç tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Bunu fırsat bilen ve Sachsen eyaletinde zaten çok güçlü bir örgütlülüğe sahip bulunan ırkçı/Nazi gruplar sokağa inip yabancı avına çıktılar. Bu esnada Almanya’da yasak olan Nazi selamını vermekten ve polise dahi saldırmaktan çekinmeyen bu gruplar olayı kullanıp toplumda yabancı düşmanlığını körükleyerek, durumlarını iyice pekiştirmeye çalışıyorlar.

İlerici, demokrat ve anti-faşist bir kesim ise bir yandan yabancı düşmanlığına bir yandan da faşist grupların saldırısına direnmeye çalışıyor.

Yıllarca yetkililerce özellikle doğu Almanya eyaletlerinde artık yapısal bir sorun haline geldiği halde sürekli önemsiz bir şeymiş gibi gösterilmeye çalışılan sağcı örgütlenme bugün artık sokaklarda kendi adaletini uygulayacak, insan avına çıkacak bir cürete ulaşmıştır.

Avrupa’nın tümünde gözlenen sağcı/ırkçı yükseliş Almanya’da da etkisini iyice göstermeye başlamıştır.

Polis sendikası soruna çözüm olarak halkı korumak için daha fazla polisin işe alınmasını öneriyor. Oysa mesele çoktandır basit bir asayiş meselesi olmayı aşmıştır. Irkçı ve nasyonal-sosyalist fikirler yıllardır uygulanan yanlış politikalar sonucunda Almanya’da çok güçlü bir toplumsal taban bulmuştur.

Yerlisi ve yabancı kökenlisi ile ilerici, demokrat ve anti-faşist grupların bir an önce meseleyi gündemine alıp, her türlü tedbiri içeren örgütlenmelere gitmeleri yaşamasal bir zorunluluk olarak görünmektedir.

ODAK/Almanya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.