Cumartesi Anneleri’nin 700. Hafta Eylemine Göteborg’dan Destek

0
1231

*Pankart’ta İsveççe “Beni Bul Anne” yazmaktadır.

Türkiye’de güvenlik güçleri tarafından gözaltında yakınları kaybedilen ailelerin 700 haftadır “kayıpların bulunması ve adaletin sağlanması” talebiyle sürdürdükleri mücadeleye destek için İsveç’in Göteborg şehrinde eylem yapıldı.

Cumartesi Anneleri adına kayıp yakınları, insan hakları savunucuları ve Göteborg Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin hafta boyunca yaptığı duyurularla Göteborg’da şehir meydanında biraraya gelen grup, İsveççe ve Türkçe olarak kayıpların bulunmasını, kaybedenlerin cezalandırılmasını talep etti.Kayıpların fotoğraflarının taşındığı eylemde iki dilde ortak basın metni okundu.

Cumartesi Annelerinden Cemile Ana

Metnin okunmasının ardından kendisi de Cumartesi Annelerinden olan Cemile Ana, Cumartesi Anneleri’nin oturma eylemine başlama sürecini anlatarak, kaybedenlerin bir an önce yargılanmasını istediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından oturma eylemi yapıldı. Cumartesi Anneleri’nin taleplerinin yer aldığı bildiri halka dağıtılarak eylem sona erdirildi.

Eylemden sonra İsveç Ulusal Haber Ajansı (TT) arkadaşımız Hamza Yalçın ile görüştü. Haberin linkini sizlerle paylaşıyoruz:

http://www.gp.se/nyheter/v%C3%A4rlden/turkisk-polis-stoppade-protesterande-m%C3%B6drar-1.7880574

İsveç-Göteborg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.