Partisinden Atılan Türk Kökenli Mikail Yüksel Adaylıktan Çekilmeyeceğini Açıkladı

0
1980

İsveç

9 Eylül günü İsveç’te yapılacak olan genel seçimlerde Centerpartiet’in (Merkez Partisi) güçlü adaylarından biri olan Türkiye kökenli Mikail Yüksel, basında Bozkurtlar adlı aşırı sağcı grupla ilişkisi olduğu haberinden sonra partiden ihraç edildi.

Parti Sekreteri Michael Arthursson’un İsveç Ulusal Haber Ajansı’na verdiği demeçte ”Mikail Yüksel’in Bozkurtlar grubuyla bildiğimizden daha güçlü bağı olduğu öğrendik.” diyerek, Yüksel’i seçim listesinden çıkardıklarını açıkladı.

Ulusal Haber Ajansı’nın konuyla ilgili bilgi almak için ulaştığı Mikail Yüksel, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptığını söyledi. Mikail Yüksel Facebook hesabı üzerinden ” Söylenildiği gibi, partiden ihraç edildim. Benim de medyadan haberim oldu. Partiye haber vermeden Bozkurtlar’la görüştüğüm, söyleniyor. Doğru değil. Ben açık biriyim, babamın MHP içinde aktif olduğunu partime bildirmiştim. Ama partim bana sahip çıkmadı.” dedi.
Nikahlar Yüksel, ihraç edilmesine karşın adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı.

Ne Olmuştu?

Gazeteci Kurdo Baksi, 19 Temmuz Pazar günü İsveç’in Expressen Gazetesi’nde İsveç genel seçimlerine katılan Türkiye kökenli üç milletvekili Mikail Yüksel (Centerpartiet- Merkez Parti), Muharrem Demirok (Centerpartiet) ve Sultan Kayhan (Socialdemokraterna- İsveç Sosyal Demokratları) hakkında bir makale yayınladı. ”Göteborg Merkez Partisi’nin en güçlü adayı Erdoğan’ın megafonu mu?” başlığı ile yayınlanan makalede, üç milletvekilinin AKP’den destek ve yardım alarak Konya’nın Kulu ilçesinde seçim çalışması yaptıklarını ifade etti. Kurdo, Yüksel’in Ermeni Katliamı’nı tanımayı reddettiğini ve 2015 yılında Stokholm’de Ermeni karşıtı eyleme katıldığını de belirtti. İddiaları kabul etmeyen Yüksel, Kurdo Baksi’yi yalan ithamla suçlamıştı. Bu cevabın ardından Centerparti, Yüksel’e inandıklarını açıklamıştı.

İsveç Gündemi adıyla Türkçe yayınlanan internet gazetesi olayı “İsveç’te Türkiye aleyhine konuşmayan politikacıya ihraç” başlığıyla verdi. 23 Ağustos tarihli haberde Yüksel, karşıtlarını PKK lobisi olmakla suçluyor.

Gülen hareketi ile AKP’nin beraber olduğu yıllarda AKP yanlısı olmak İsveçte gayet muteberdi. Bu iki gücün arası açıldıktan sonra AKP’nin MHP’yi yanına almış olduğu halde zorlandığı görülüyor. Bu iki kesim CHPlileri de yanlarına almak için Türk-Kürt kutuplaşmasına oynuyorlar. İsveç Postası’ndaki haberde Mikhail Yüksel’in Müslümanlardan da oy istemesi AKP-MHP ittifakının Avrupa’da Müslüman kimliğini de yanlarına almaya çalıştıkları görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.