ABD, Suriye’yi Vurdu!

0
1631

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye rejimine karşı başlattığı saldırılarda, Suriye’nin Şam’daki askeri tesisleri hedef alındı. Üç ülkenin saldırısı ABD Başkanı Trump’ın sabah saat 4.00’da yaptığı açıklamanın ardından başladı. ABD Savunma Bakanlığı, saldırıların şimdilik son bulduğunu da açıkladı.

Saldırı, Duma’daki kimyasal saldırıya cevap olarak nitelendirildi. Suriye devlet televizyonu Humus’ta 3 sivilin yaralandığını açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı, “Roketlerin çoğu Suriye hava sistemleri tarafından havada imha edildi” açıklamasını yaptı.

BM Genel Sektereteri Guterres gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek taraflara itidal çağrısında bulundu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırıdan önce bütün tesislerin boşaltıldığını belirtti.

İran ve Rusya’dan Saldırıyı Kınama

İran, “Operasyonu kınıyoruz. Bölgesel sonuçları olacak” açıklamasını yaptı. İran Dışişleri Bakanlığı, “Saldırı uluslararası hukukun pervasızca ihlalidir ve Suriye’nin bütünlüğünü görmezden gelmiştir.” açıklamasını yaptı.

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, koalisyonun harekatının ardından açıklama yaptı. Antonov, “Önceden tasarlanmış bir senaryo işleme konuldu. Yeniden tehdit ediliyoruz. Daha önce böyle saldırılarının sonuçları olacaktır diye uyardık” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da saldırıda “Batı medyasının da sorumluluğunun” olduğunu söyledi. Rus hava savunma sistemlerinin koruma alanına saldırı düzenlenmediği açıklandı.

Fransa ve İngiltere’den Açıklamalar

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye saldırı emrini verdiğini açıklamasının ardından, İngiltere Başbakanı Theresa May, “Suriye’ye karşı güç kullanmaktan başka alternatif yok. Kimyasal silah kullanımının normalleşmesine izin veremeyiz. Saldırı bölgedeki tansiyonu yükseltmeye yönelik değil.” açıklaması yaptı. 

Ayrıca May “Suriye rejimini kimyasal silah kullanmaktan caydırmak için güç kullanmak dışında pratik bir alternatif yoktu.” dedi. 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron “Orduya müdahale emrini verdik” açıklamasını yaptı.

Pentegon: Saldırılar Son Buldu

ABD Savunma Bakanı Mattis ve ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, hedeflenen noktaların vurulduğu duyurdu. Operasyondan önce Rusya’ya herhangi “olağan bilgilendirmeler dışında” bir bilgi verilmediği belirtildi.

Mattis, vurulan hedeflerin kimyasal üretim ve stoklama merkezlerinin olduğunu  belirterek  “Esad bir daha kimyasal kullanırsa saldırılar devam edecek” şimdilik saldırıların son bulduğunu açıkladı.

Gazeteci Max Blumenthal, düzenlenen basın toplantısında Mattis’e “Duma’da kimyasal saldırıyı Suriye devletinin gerçekleştirdiğine dair kanıt neydi?” sorusunu sordu. Soruyu geçiştiren Mattis “Kendimden eminim. kimyasal saldırı gerçekleştirebilecek kapasiteleri vardı” cevabını verdi.

NATO’dan Destek Açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Başkanı Trump’ın ardından harekata destek verdiklerini açıkladı. Stoltenberg, “Suriye rejiminin kimyasal silah tesisleri ve kapasitesine yapılan İngiltere, Amerika ve Fransa’nın harekatını destekliyorum. NATO için kimyasal silah kullanımını kabul edilemez. Sorumlular hesap vermeli.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı: Saldırı Vicdanlara Tercüme Oldu

Şam’da füzelerle saldırı hakkında Türkiye’den de bir açıklama yapıldı. 

Açıklamada, “Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa’nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur.

Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.