Abdullah Cömert Davasında Skandal Karar: 6 yıl 10 ay hapis cezası

0
1312

Haziran Direnişi’nde polis tarafından atılan gaz fişeği ile başından vurularak yaşamını yitiren Abdullah Cömert’ın 2.’nci duruşması Balıkesir’de görüldü.

BirGün’ün gazetesinin haberine göre; Balıkesir Adliyesi’nde saat 9:30’da başlaması gereken dava gecikme ile 10:47’de başladı. SEGBİS ile duruşmaya bağlanan sanık Ahmet Kuş, “Gezi olayları öncesinde birçok olaya katıldım. Kimsenin canına malına kastım olmadı, beraatimi talep ediyorum” diyerek savunmasına başladı. Sanık polis Kuş’un avukatı, savunmasında şunları kaydetti: “Gezi Olayları şiddet olaylarının arttığı bir ortam olarak nitelendirildi. Güvenlik güçleri de bunu dağıtmak istedi. Kamera kayıtlarında araçlara yabancı cisim atılarak kışkırtılıyor, sanık bu şartlarda görevini yapmış bulunuyor. Sanık araçta şoförün yanında oturuyor. Aldığı eğitim doğrultusunda atıyor fişeği. Hedef alınarak yapılmış bir atış değil. Kasten atılmamıştır.”

Sanık polise 6 yıl 10 ay hapis cezası verildi

Karar müzakeresi için 13:30’a kadar ara verildi. Aranın ardından süren duruşmada karar açıklandı. Hakim, Yargıtay’ın bozma kararına uyarak sanık polis Ahmet Kuş hakkında “Bilinçli taksir”den 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi. Sanık ceza kesinleşinceye kadar tutuklanmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.