Abdullah Gül: Seçimlerin sonuçlandırılmaması Türkiye’nin itibarına zarar veriyor

0
947

AKP’nin kurucu kadrolarından ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün yaptığı açıklama ile yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Bir süredir Erdoğan ile arasının açıklığı bilinen ve önemli eski AKP kadroları ile birlikte ismi yeni parti çalışmalarıyla da anılan Gül, Türkiye’de 70 yıldır seçimlerin tartışma konusu olmadığını kaydederken şu anki durum ile ilgili ise “Bu kaçınılmaz olarak hem içeride hem dışarıda Türkiye’nin itibarını zedeliyor” dedi.

KHK ile işleri ellerinden alınan kişilere ilişkin YSK’nın mazbatalarını vermeme kararını da eleştiren Gül’ün “www.abdullahgul.gen.tr” adlı resmî internet sitesinde yayınladığı mesajının tam metni ise şöyle:

<<11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir” diyen Gül şunları kaydetti: “Türkiye’nin 1950’de çok partili sisteme geçmesinden bu yana neredeyse 70 yıldır seçimler hiç bir zaman tartışma konusu olmadı. Ancak üzülerek görüyoruz ki son zamanlarda seçimlerin yapılması ve sonuçlarıyla ilgili tartışmalar yaşanıyor. Bu kaçınılmaz olarak hem içeride hem dışarıda Türkiye’nin itibarını zedeliyor. Son yerel seçimlerde bu tartışmaların çok daha yoğunlaşmış olmasını görmek üzüntü verici.

Bu seçimlerde iki konunun öne çıktığını söyleyen Gül, “İlki, seçilen bazı adayların tüm aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri karşılayıp adaylıkları kabul edildikten ve seçildikten sonra düşürülmeleri, sayıları çok az da olsa, oldukça tartışılacak bir durum. İkincisi, İstanbul’da seçim sonuçlarının açıklanmaya başladıktan sonra o gece yaşananlar ve seçim sonuçlarının kesinleştirilmesinin bu kadar uzatılıp geciktirilmesi. İşin hukuki ve teknik kısmından ziyade politik söylemlere girilmesi. Bütün bunlar Türkiye’nin itibarına zarar verecek şeyler. Hukuki gerekçeler hızla tamamlandıktan sonra seçimin sonuçlarını açıklamak ve tartışmaları noktalamak gerekirdi. Aslen hukuki ve teknik bir mesele olan ve bu konuda yeterli bir geleneği olan seçim sonuçlarına itiraz ve bu itirazların incelenip sonuçlandırılması hızla bitirilmeli. Bu meselenin uzaması Türkiye’ye de zarar verir demokrasimize de gölge düşürür. Türkiye’yi yönetenlerin önünde hem seçimsiz bir 4.5 yılları var hem de üzerinde çalışılması gereken ciddi meseleler var ve bu tip tartışmalardan uzak durup memleketin geleceğine konsantre olmaları çok önemli diye düşünüyorum. Türkiye’yi seçimleri tartışmalı bir ülke haline asla getirmemek gerekir.” dedi>>

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.