AirFrance çalışanlarının yöneticilerine uyarısı sert oldu!

0
1720

İşçilertoplantıyıbastı-1mnşt

Airfrance’ın 2016-2017 yılları arasında 2900 işçiyi işten çıkarma kararına karşı çalışanlar eyleme geçti.
Dünya basınına da yansıyan gelişme, Fransa’nın ve Avrupa’nın gündemine oturdu.
Türkiye emekçileri bu gelişmeye yabancı değil.
THY emekçileri ise, bizzat bu sorunun aynısından; aynısının “yerli olanı”ndan muzdaripler…

Airfrance’da THY hayaleti!

Airfrance’ın yüzde 17’si devlete ait bir yapısı var. Yönetiminde de Fransız devletinin atadığı yöneticiler bulunuyor. Şirket, daha fazla kar ve diğer havayolu şirketleri ile rekabet edebilmek için bu kararı aldığını duyurdu.

Türk Hava Yolları (THY) da uzun yıllar boyunca, hissesinin büyük bölümü devlete ait olan bir kamu şirketiydi. Yönetici personelin doğrudan hükümet tarafından atandığı THY’de, farklı olarak, hükümet yetkililerini karşılama törenlerinde deve kurban eden; üstelik bunu apronda yapan idareciler mevcuttu.

THYdevekurban

Geçtiğimiz yıllarda Hava-İş’in örgütlü olduğu THY’de, özlük hakları temelinde gelişen grev ve tepkisel iş yavaşlatma eylemleri THY yönetiminin sert uygulamaları ile karşılaşmış, onlarca işçi, grevler ve eylemler sonrası işten çıkartılmıştı.
THY, kar oranında düşüş olduğu gerekçesi ile, çalışanların haklarında kesintiye gidip, yandaş isimlerin kadrolaşması yönünde adımlar atarken, çalışanlarına yönelik baskılarını her geçen gün arttırmış, yüksek bütçeli reklam filmleri çekmiş, dünyanın en büyük futbol kulüplerine sponsor olmuştu.

THYsponsor

İşçiler binayı bastı!

Fransa’da yaşanan bu gelişme sonrası, havayolu emekçileri hızla harekete geçti ve yüzlerce işçi, işten çıkartmaların görüşüldüğü iddia edilen toplantıyı bastı.

İdarecilerinhazinsonu-1

Charles de Gaulle Havaalanı’nda bulunan Air France’ın merkez binasında yapılan toplantıyı basan işçiler, idarecileri protesto etti.
Air France Yönetim Kurulu Başkanı Frederic Gagey ile, eylemde gömleği parçalanan İnsan Kaynakları Müdürü Xavier Broseta ve yöneticilerden Pierre Plissonier binayı terk etmek zorunda kaldı.

İdarecilerinhazinsonu-2

Fransa’yı havayolu grevleri bekliyor!

Fransa Başbakanı Manuel Vals, şirkete değil sendikalara sorumlu olmaları cağrısı yaparken, hükümet sözcüsü ise AirFrance’i destekleyeceklerini duyurdu. Saldırıya auğrayan yöneteciler ise çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Önümüzdeki dönemde Airfrance’da işten çıkarmalar ve buna karşı grevler bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.