Şerefine…

0
2032

image

Toplumun yaşam biçimine müdehale etmeyi bir rutin haline getiren Erdoğan ve AKP’li Türkiye, en karanlık günlerini yaşıyor. Okullarda etek boyu kontrolü, kamuya açık yerde alkol tüketiminin yasaklanması, zorunlu din derslerinin boyut kazanarak; Peygamberin Hayatı ve Kuran-ı Kerim okuma dersleriyle katmerlenmesi gibi uygulamalarla hayatın her alanında gericiliği yaygınlaştıran AKP, halkı boğmaya devam ediyor.

Gezi direnişinin yaşandığı günlerde, tepkilerin yoğunlaştığı bir nokta da, yaşantıya müdehale, başlığıydı. Gençler protesto gösterilerinde, ellerinde alkol şişeleriyle “Şerefine Tayyip!” sloganları atıyor, kararı tanımıyoruz diyorlardı.

Alkol tüketiminin önüne getirilen baskıcı kararlardan birinde, yerel düzeyde de olsa, bozma kararı çıktı.

Danıştay 10. Dairesi, Afyonkarahisar Valiliği’nin “Açıktan alkol almanın ve alkol satışının yasaklanmasına ilişkin” kararına karşı açılan davada yerel mahkemenin verdiği iptal kararını onadı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Kemal Göktaş’ın haberine göre, oy çokluğu ile alınan Danıştay kararına muhalefet şerhi yazan üye Ali Ürker, “Açıkta alkollü içki tüketimi ve satılmasının, anayasanın koruma altına aldığı temel hak ve özgürlüklerden hiçbirine girmediğini” savundu.

Danıştay kararı, diğer illerde uygulanan, “alkollü içki yasağı” kararlarında da emsal olabilecek. Afyon Valiliği’nin ardından, Isparta Valiliği de il genelinde “açık alanlarda” alkollü içki tüketimini yasaklamıştı.

Saat 22.00’dan sonra alkollü içecek satışına engel getiren düzenleme ise henüz geçerliliğini koruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.