AKP şimdi de barajlara gözünü dikti: Akköprü Barajı satılıyor!

0
529

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki Dalaman Çayı üzerinde bulunan Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile Santral tarafından kullanılan taşınmazlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarıldı.

Satışa tepki gösteren CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, “AKP’nin geldiği nokta ülkenin enerji kaynaklarını ve barajlarını satmaktır. Ülke ekonomik olarak o kadar zor duruma düşmüş ki AKP, son olarak Akköprü Barajı’nı satarak ekonomik olarak günü kurtarmaya çalışmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Akköprü Barajı’nın Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca bölgesindeki tarım arazileri için önemli bir su kaynağı olduğunu belirten Erbay, bu özelleştirme kararından vazgeçilmesi gerektiğini söyleyerek şunlara değindi:

“Akköprü Barajı Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca bölgelerini besleyen en önemli su kaynaklarında birisidir. Bu baraj bölgedeki tarımsal sulama için çok önemlidir. Akköprü Barajı 142 bin hektar tarım alanının sulanmasını sağlamaktadır. Binlerce insan tarımsal üretimle hayatını kazanmaktadır.”

Barajın 2012 yılında hizmete açıldığını belirten Erbay, barajın yapımı için o dönem vatandaşın cebinden yaklaşık 4 katrilyon çıktığını söyledi. “Türkiye’nin 6. büyük barajı olan Akköprü Barajı yaklaşık 115 megavat elektrik üretiyor” diyen vekil Erbay barajın satılmasına karşı çıkacaklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Yıllardır büyük emek ve çaba gösterilerek inşa edilen Cumhuriyetin birçok kazanımı AKP eli ile özelleştirilmektedir. Ülkemizde ne kadar stratejik kurum varsa satıldı. Şimdi de sıra baraj ve enerji santrallerine geldi. Bu özelleştirmeye karşıyız. Bu özelleştirme kararı derhal geri çekilmelidir. Barajın satılmasına karşı direneceğiz.”

Kaynak: ANKA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.