AKP’den ‘Türkiye Seçim Yasası’: 5 ayrı seçim tek çatı altında toplanacak

0
987

AKP’nin küçük ortağı MHP’nin, seçim yasasında düzenlemeler yapılması önerisi ile ‘Türkiye Seçim Yasası’ adı altında 5 ayrı seçim mevzuatının tek bir çatı altında birleştirilmesi planlanıyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası’nda değişiklik yapılması yönündeki açıklamaları ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun partilerine milletvekili transfer edebilecekleri yönünde sarf ettiği sözlerin ardından AKP, yeni seçim düzenlemelerine hız verdi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun yaptığı habere göre, erken seçim tartışmaları ile birlikte AKP, milletvekili genel seçimleri, mahalli idareler seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, halkoylaması ve seçimlerin temel hükümleri olmak üzere 5 ayrı seçim mevzuatını tek çatı altında toplamayı planlıyor. AKP, 5 farklı yasa olarak düzenlenen seçim yasasını ‘Türkiye Seçim Yasası’ adı altında birleştirmek için çalışıyor. 

Yapılması planlanan ‘Seçim Yasası, Siyasi Partiler Yasası’ gibi yasalarda yapılacak değişikliklerin 2023 seçimlerinde uygulanabilmesi için Haziran 2022’ye kadar Meclis’te kabul edilmiş olması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.