Alman Başbakanı Merkel: Rusya muhalefet lideri Navalni zehirlendi

0
517

Navalni ABD, AB ve İngiltere’yi Rusya’ya karşı birleştirmiş görünüyor. Merkel’in 2 Eylül Çarşamba günü yaptığı açıklamada olayı şiddetle kınadığını bildirmesinin ardından NATO, Avrupa Birliği, ABD, İngiltere ve AB ülkeleri Rusya’ya yönelik kınayıcı açıklamalar yapıyor.

Batılı ülkelerin Putin’e karşı güçlü bir muhalefet lideri gördüğü Aleksey Navalni’nin sinir gazıyla zehirlenmiş olduğu raporu verildi. Berlin’deki Charité Hastanesi’nde yatan Navalni hakkındaki rapor askeri laboratuvarda yapılan numune incelemesine dayanıyor. Merkel dün basına, olayla ilgili olarak Rusya yetkililerinden bilgi istediğini açıkladı.

Navalni, 20 Ağustos’ta Sibirya’dan Moskova’ya gitmek üzere bindiği uçakta aniden rahatsızlanmış, uçağı acilen Omsk Havaalanı’na iniş yaptıktan sonra bir bölge hastanesinde yoğun bakıma alınmış ve daha sonra Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charité Hastanesi’ne nakledilmişti. Alman yetkililerin açıklamasına göre Navalni’den alınan numune testi, nöronlara zarar vererek ölüme yol açabilen Novichok adlı sinir gazına işaret ediyor. Sibirya’daki Rus sağlık yetkilileri ise kendi yaptıkları muayenelerde böyle bir sonuca rastlanmadığını belirtiyorlar.

İngiltere, Fransa, Almanya, ABD, AB ülkeleri ve NATO yetkilileri Navalni’nin kimyasal saldırı yoluyla susturulmaya çalışıldığını ileri sürerek kınayıcı açıklamalar yapıyorlar. Batılı medyada geniş yer tutan olayı Rusya olayı “boş gürültü” olarak nitelendiriyor ve Alman kurumlarının konu hakkında kendileriyle temas yürütmeden, peşin hüküm verdiklerini iddia ediyor.

Rusya ile Batılı ülkeler arasında artan gerginliğin Beyaz Rusya boyutu da var. Bilindiği gibi ABD, AB ve İngiltere son günlerde Beyaz Rusya’da iktidar değişikliği için uğraşırken Beyaz Rusya lideri Lukaşenko Rusya ile anlaştığı açıklanmıştı. Batılı ülkeler Lukaşenko’nun 9 Ağustos devlet başkanlığı seçimlerini hile yoluyla kazandığını ileri sürerken Lukaşenko ise AB ülkelerinin Beyaz Rusya’da halk aleyhine özelleştirmeler dayattığını ve ülkeyi ele geçirmek istediklerini iddia etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.