Alman-Türk Öğrenci Değişimi

0
1947

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya eyaletinde bulunan Ahlen’deki Sekundarschule ile İstanbul Güngören Anadolu Lisesi arasında karşılıklı ziyaretlerle bir kardeşlik köprüsü kuruldu. 27 Ocak ile 3 Şubat tarihleri arasında Ahlen’i ziyaret eden Güngören Anadolu Lisesine yapılan karşı ziyaretle, iki okul arasındaki dostluk perçinlendi. Altı kız ve altı erkek öğrenciden oluşan 12 kişilik kafileye Ahlen’i ve Türkiyelileri seven, iyi tanıyan ama hayatında hiç Türkiye’ye gitmemiş olan öğretmen Ulla Niehues ile öğretmen Deniz Aydın refakat etti.

Alman-Türk Öğrenci Değişimi

Ahlenli öğrenciler İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı, Goethe Enstitüsü, Taksim Semti, Alman Hastanesi, Alman Çeşmesi, Alman Kitap Evi, Ayasofya Müzesi, Sultan Ahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Gülhane Parkı, Sirkeci Garı’nı ziyaret ederken, Belgrad Ormanı’nda piknik, Beşiktaş-Ortaköy Meydanı’ndan sonra da Boğaz’da tekne turu yapıp Galatasaray Stadyumu’na giderek başka bir atmosferi yaşadılar.

Kalıcı ve Kültürler Arası Dostluklar Kuruldu

”Ahlen’de Türk – İstanbul’da Alman izleri” konulu proje kapsamında gerçekleşen geziyi değerlendiren Ulla Niehues, ”Beklediğimin üzerinde bir memnuniyetle Almanya’ya döndüm. İstanbul gibi bir metropolde, trafik, nüfus yoğunluğu, hayat pahalılığı ve politik baskılara rağmen karşılaştığımız, beraber çalıştığımız insanların güleryüzlülüğü, misafirperverliği ve sabırlı oluşları karşısında şaşırırken bir o kadar da sevindim.” diyerek duygularını dile getirirken diğer refakatçi öğretmen Deniz Aydın da Öğrenci Değişim Programı İstanbul ziyareti ile ilgili olarak şunları söyledi: ”Öğrencilerimiz İstanbul’da eğitim sisteminden, mimariye, sanattan, politikaya, ticarete kadar bir çok alanda Almanlardan önemli izlenimler edindiler. Bu gezi vesilesi ile öğrencilerin ailelerde konaklaması nedeniyle de hem öğrenciler hem de aileler arasında kalıcı dostluk köprüleri kuruldu. 2016 yılından beri süregelen bu projeyi başarıyla sonuçlandırmaktan dolayı mutluyuz. Gerekli desteği bulabilirsek önümüzdeki yılda İstanbullu öğrencileri ve öğretmenlerini Ahlen’de tekrar hoşgeldiniz demek isteriz.” dedi.

İki Kurum Projeye Destek Verdi

Yurt dışına yapılan öğrenci değişim programları öğrencilerin ufkunu açan, onları her açıdan geliştiren projelerdir ve mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Öğrenciler bu tip ziyaretlerle başka bir dili, kültürü va başka bir ülkeyi keşfeder.

Alman-Türk Gençlik Köprüsü ve Robert Bosch Vakfının destekleriyle gerçekleşen bu ziyaretlerin ilk ayağında ocak ayı sonunda Almanya’ya gelen Güngören Anadolu Lisesi öğrencilerine öğretmenleri Serap Eryıldız, Kaan Uzunkara ve Atacan Karagöz eşlik etmiş, öğrenciler Ahlen Belediyesini, Köln Katedralini, Çikolata Müzesini, Madenciler Müzesini, tarihi Münster şehrini ve ünlü BVB Dortmund takımının stadyumunu ziyaret etmişlerdi.

Mehmet TANLI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.