Almanya’da Alternatif Grup “Aufstehen” (Ayağa Kalk) Güçleniyor

0
1132

Mehmet Tanlı / Münster

Münster Bennohaus’ta, SPD, Yeşiller ve Sol Partiden kopanlar bölge toplantısını gerçekleştirdi. 

“Aufstehen’’ adı altında SPD, Yeşiller ve Sol Partiden kopan yada orada hala siyaset yapan ama memnun olmayan yerel, eyalet ve federal düzeyde siyasetçilerin, normal halktan insanların kurduğu, yan yana geldiği siyasi oluşum Münster Bennohaus’ta bölge toplantısını gerçekleştirdi. 

Marco Bülow, Steve Hudson, Andrea Schaaf’ın önde yer aldığı ‘’Aufstehen‘’ Hareketinin bölge toplantısının Moderasyonunu Frank Kemper yaptı. 200’e yakın Hareket Üyesi yada sempatizanın katıldığı dolu salon toplantısında konuşmacılar Almanya’da zenginler ile yoksullar arasındaki makasın her geçen gün daha da açıldığını, hükümetin partilerin, silah lobisi ve büyük Holdinglerin çıkarları doğrultusunda çalıştığını, ırkçılığın, ayrımcılığın toplumda gözle görünür biçimde çoğaldığını ve daha adil bir düzen, paylaşım ile barış için yola çıktıklarını belirttiler.

Sol Partinin önemli isimlerinden Sahra Wagenknecht ve Sevim Dağdelen’in de  öncüleri arasında bulunduğu herkesin katılabileceği, katkı sunabileceği!’’ Aufstehen-Ayağa kalk‘’ sol tandanslı  sosyal ve yenilikçi bir hareket.

‘’Aufstehen‘’ hareketinde var olan partilerden hoşnut olmayan taksi şoförü, kasiyer, emekli, sanatçı, öğretmen, sosyal danışman, gazeteci, geçici işçi, küçük işletme sahibi, hemşire, polis memuru  yada hekim gibi farklı sosyal sınıflardan ve meslek, yaş grubundan insanlar yer alıyor. Harekete şu an itibarıyla az sayıdada olsa Almanya’daki ilerici göçmenler ve Türkiyeliler de ilgi gösteriyorlar.

SÜPER ZENGİNLER İÇİN YAPILAN SİYASETİ DURDURACAĞIZ

Münster’deki bölge toplantısında konuşan SPD’den (Alman Sosyal Demokrat Partisi) istifa eden Dortmundlu Federal Milletvekili  Marco Bülow, “Bugün Almanya’nın büyük şehirlerinde bir çok yaşlı insanı, emekliyi parklarda, sokaklarda, trenlerde, stadyumların önünde depozitli şişe toplarken görebilirsiniz. Hareketimiz ezilen, yoksul ve mutsuz çoğunluğun sesi olacaktır. Onların parası varsa bizimde arkamızda halk var. İşsizseniz, hasta ya da yaşlıysanız sistem, toplum sizi unutuyor, siliyor. Sosyal devlet yeniden tesis edilmelidir.

Hareketimizle sokaklara çıkmamız, interneti iyi kullanarak holdingler, lobiler ve süper zenginler için politika yapan CDU, CSU ve FDP gibi partilere baskı yapmalı onları silkelemeli, diktatörlere ve  rejimlerine yapılan silah satışını mutlaka engellemeliyiz‘’ dedi. 

Almanya’nın birçok bölgesinde örgütlenen ve farklı eylemleriyle aktivitelerini sürdüren, Fransa’daki ‘’Sarı Yeleklilere’’ büyük sempati duyan  ‘’Aufstehen’’ in podyumdaki diğer konuşmacılarıda,  toplumdaki kutuplaşmayı, yoksulluğu önlemek, halk, halkla birlikte politika yapılması için yola çıktıklarını dil, din, ırk farkı olmadan kapılarının herkese açık olduğunu dile getirerek halkın tümüne harekete destek çağrısı yaptılar.

*ABC Gazetesinden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.