Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde bundan sonra, ancak İsrail devletine bağlılığını ifade edenlere vatandaşlık verilecek

0
148

Almanya’nın Saksonya-Anhalt eyaletinde vatandaşlığa kabul için başvuranların artık İsrail’in var olma hakkını desteklediklerini beyan etmeleri gerekiyor. Saksonya-Anhalt İçişleri Bakanı Tamara Zieschang (Hristiyan Demokrat Parti) yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın Kasım ayının sonunda ilçelere ve şehirlere gönderdiği bir kararnameyle bunu şart koştuğunu açıkladı.

Zieschang yaptığı açıklamada “Alman vatandaşlığına geçmek İsrail’in var olma hakkına bağlılık gerektirir” ifadelerine yer verdi. Bu nedenle başvuru yapanların vatandaşlığa kabulden hemen önce “İsrail’in var olma hakkını tanıdıklarını ve İsrail devletinin varlığına yönelik her türlü çabayı kınadıklarını” yazılı olarak teyit etmeleri gerektiği açıklandı.

Zieschang vatandaşlığa kabul edilme durumunda ise “antisemitik tutumların mevcut olduğuna dair belirtiler olup olmadığına” dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yerel makamlara gönderilen mektupta, yabancıların özgür demokratik temel düzene karşı faaliyetlerde bulunmaları halinde vatandaşlığa kabul edilmeyecekleri belirtiliyor.

Bugün Berlin’de başlayan Federal ve Eyalet İçişleri Bakanları Konferansı’nın gündeminde vatandaşlığa kabul konusu da yer alıyor. Gündemde Gazze’deki savaşın Almanya’ya etkileri ve vatandaşlık yasalarındaki olası değişikliklerin de yer alacağı belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.