Anaokulu Merdivenlerini “Rengarenk” Boyayan Öğretmenlere Ceza

  0
  1407

  İzmir’de Yenifoça Anaokulu’nun giriş merdivenlerini gökkuşağı renklerine boyadıkları için okul müdürü ve 4 öğretmen hakkında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce açılan soruşturma sonucunda eğitimcilere“ geleneksel olmayan bir nitelikte rengarenk olacak şekilde” merdiven boyadıkları için kınama, uyarı ve maaş kesintisi cezaları verildi.


  İzmir Foça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Yenifoça Anaokulu Müdürü İlknur Kurt ve 4 öğretmen hakkında okulun giriş merdivenlerini gökkuşağı renklerine boyadıkları gerekçesiyle soruşturma açtı. Yürütülen soruşturmada okul merdivenlerinin “geleneksel olmayan bir nitelikte rengarenk olacak şekilde” boyandığı ve işlemlerin fotoğraflanarak okul müdürü İlknur Kurt’un Facebook sayfasında görsel olarak yayınladığı belirtilerek, merdivenlerin “Gezi eylemleri sürecine paralel olarak başlatılan ve yurt düzeyinde güncellenen merdiven boyama eylemlerine destek amacıyla boyandığı” sonucuna varıldı.
  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125. maddesinin “Hizmet dışında memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarını bulunmak” iddiasıyla 4 öğretmen hakkında kınama ve uyarı, anaokulu müdürü hakkında ise 1/30 oranında maaş kesintisi cezası verildi.
  “Renklerden korkan bir iktidar’’
  Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, açılan soruşturmayı “gülünç ve ilginç” olarak değerlendirdi. Anaokulunda 6 yaş altında olan çocukların eğitim aldığı için okulun içerisinin rengârenk ve cıvıl cıvıl süslendiğini belirten Kılıç, “Anaokulunda merdivenler renkli boyanır. Anaokulu öğretmenleri, öğrencilerine renkleri tanıtır, renkleri anlatır” dedi.
  “Renklerden korkan bir iktidarın var olduğuna” vurgu yapan Kılıç, “Renkler üzerinde kendi kamu çalışanına ceza veren bir iktidar var. Yani bu köhnenmiş bir zihniyettir. Siz renkler üzerinde kendi kamu çalışanın soruşturma açarak ceza veremezsiniz. Şimdi bu renkler Gezi direnişinde yapılan merdiven boyama ile ilişkilendirerek ceza veriyorlar. Merdivenleri rengarenk boyadıkları için Gezi direnişine destek verdiklerini söylüyorlar” dedi.
  ‘Baskı altına almaktır’
  Memurlar hakkında ancak kurumsal alandaki çalışmalarından dolayı soruşturma açılabileceği belirten Kılıç, şunları söyledi: “Sosyal medyada görüşlerini düşüncelerini paylaşıyorlar. Siz onların özel yaşamlarında, düşüncelerini açıklamalarını ya da bir bilgiyi diğer arkadaşıyla paylaşmalarını soruşturma konusu yapamazsınız. Bu mantık kendisi gibi düşünmeyen, kendisi gibi hareket etmeyen, kendisi gibi duruş göstermeyenlere karşı yapılan bir baskıdır bu soruşturmalar. Baskı altına almaktır. Birini tamamen ötekileştirmektir. Kendisi gibi düşünene ödül verme, kendisi gibi düşünmeyene ise bu gibi soruşturmaları açmaktadır. Tamamen alakası olmayan bir durumla birleştirerek bir yıldırma politikası sergilemektedir.

  20140615_015643

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.