Artık “bir tatlı huzur” alamayacağız Kalamış’tan: AKP Kalamış Limanı’nı da özelleştiriyor

0
749

AKP’nin bilindiği üzere 18 yıllık özelleştirme sicili oldukça kabarık. Ülkeyi parsel parsel “özelleştirme” adı altında satan AKP, şimdi de Kalamış Limanı’nı satma planı yapıyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın 2019 “faaliyet raporu”nda gelecek hedefleri anlatıldı. Yayınlanan raporda 2020 hedeflerinde ise AKP’nin satmakta zorlandığı limanlar yer alıyor. Bu limanlardan biri ise Kalamış Limanı.

Kalamış Limanı’nın özelleştirilmesi ile alakalı, faaliyet raporu içerisinde, “36 yıl süre ve işletme hakkının verilmesi yöntemi ile özelleştirilmesine yönelik ihale ilanı 2017’de yayımlanarak ihaleye çıkıldı. Son teklif verme tarihi itibarı ile teklif alınamadı” ifadeleri yer aldı.

Koç Holding, Mayıs 2014’te yapılan ihalede 664 milyon dolar ile en yüksek teklifi vererek 30 yıl süre ile işletme hakkını almış, ancak “imar sorunu” gerekçesiyle daha sonra çekildiğini belirtmişti.

AKP’nin 18 yıllık iktidarı boyunca kamuya ait 273 kurum ve işletmeyi özelleştirdiği biliniyor. CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap 2019 sonunda CİMER’e AKP’nin bu zamana kadar özelleştirmelerinin listesini sormuş, verilen cevapta ise, “2002-2019 döneminde gerçekleştirilen uygulamalar kapsamında, 11 liman, 98 elektrik santrali, 50 tesis ve işletme, 11 otel, 3 bin 917 taşınmaz ve araç muayene hizmetleri ile maden ruhsatları, makine-teçhizat, demirbaşlar, isim hakları, hizmet araçları ve markalar, varlık satışı, işletme ya da imtiyaz hakkı devri yoluyla özelleştirilmiştir” ifadeleri yer almıştı.

Bu zamana kadar Mersin Limanı, İskenderun Limanı, Samsun Limanı, Bandırma Limanı gibi limanların bulunduğu 11 limanı özelleştiren AKP, bu yıl ise önüne hedef koyarak aralarında Kalamış Limanı’nın da bulunduğu öteki limanları özelleştirmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.