Aydos Ormanı’nı savunan yurttaşlar düzenledikleri forumla bir araya geldi

0
607

Aydos Ormanı’nın katledilip Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesine karşı bir araya gelen yurttaşlar tarafından oluşturulan Aydos Ormanı Savunması, dün (28 Mayıs Cumartesi) forum ve piknik düzenledi.

Aydos Ormanı Savunması, daha önce duyurduğu üzere, 28 Mayıs Cumartesi Sancaktepe Rıza Çalımbay Parkı’nda toplandı. Saat 14.00’te parkta toplanan yurttaşlar, bir süre sonra Millet Bahçesi yapılması için yıkılan Aydos Ormanı’na doğru yürüdü.

Ormanda içerisinde yapılan piknikte, yurttaşların hazırladığı yiyecekler ve getirdikleri içecekler hep birlikte paylaşıldı. El birliği içerisinde, herkesin bu yiyeceklerden alabilmesi sağlandı.

Yenilen yemeklerin ardından Aydos Ormanı Savunması adına konuşan Gönül Gümüşoğlu öncelikle gelinen süreci ve savunmanın bu zamana kadar yaptıklarını anlatarak, katledilmek istenen ormana hep beraber sahip çıkmak gerektiğini ifade etti. Tüm insanlardan yaşam alanlarına sahip çıkmalarını beklediklerini ifade eden Gümüşoğlu, hukuki çerçevede mücadele yürüttüklerini ve verdikleri bu mücadelenin yurttaşlık görevleri olduğunu vurguladı.

Aydos Ormanı Savunması’nın yaptığı bilgilendirme konuşmasının ardından Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Kaya kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Kaya, yapılmak istenen Millet Bahçesi’nin hukuk dışı bir statüye sahip olduğunu vurgulayarak, 27 Mayıs Cuma günü yürütmeyi durdurma istemi ile dava sürecini başlattıklarının müjdesini verdi. Kaya’nın verdiği bilgiler, sevinçle karşılandı.

Kaya’nın konuşmasının ardından, katılımcılar söz alarak duygu ve düşüncelerini paylaştı. Yapılan konuşmaların ardından destek amaçlı foruma katılan halk sanatçısı Ümmüşen, minik bir dinleti gerçekleştirdi. Ümmüşen’in seslendirdiği türkülere hep bir ağızdan eşlik edildi.

Yapılan piknik ve forum, çevrenin ortak bir şekilde temizlenmesinin ardından sonlandırıldı. Ormanı savunmak için çeşitli etkinlikler yapılacağının da altı çizildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.