AYM karar verdi: “tırşik” demek hakaret değil ifade özgürlüğü!

0
1002

Anayasa Mahkemesi (AYM), Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’e “tırşik İbiş” denilmesi sebebiyle bir öğrenciye verilen para cezasını ifade özgürlüğü ihlali olarak kabul etti.

AYM, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Çağrı Yılmaz’ın, Barış Bildirisine imza atan akademisyenleri ihraç listesine koyduğu için Rektör Erkan İbiş’e yönelik sosyal medya hesabından yazdığı “Tırşik İbiş” ifadesini, düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirdi. 

Yılmaz’ın 2017 yılında sosyal medya hesabından yaptığı ve “Tırşik İbiş” ifadelerinin geçtiği paylaşım sonrası Rektör İbiş, öğrenciden şikâyetçi olmuş, Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi, Yılmaz’ın “hakaret” suçundan para cezası ile cezalandırılmasına karar vermişti. Karara yönelik yaptığı itiraz başvurusu reddedilen Yılmaz, AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

Yüksek Mahkeme, Ankara Üniversitesi Rektör’ü İbiş’e yönelik, ‘Tırşik’ diyen Yılmaz’a verilen ceza ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. AYM, yeniden yargılama yapılarak ifade özgürlüğü ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için dosyanın Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Kaynak: BirGün Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.