AYM’den Ayşe Öğretmen Kararı

0
1143

“Çocuklar ölmesin” dediği için hapis cezası alan ve yaklaşık bir aydır hapishanede bulunan öğretmen Ayşe Çelik’in Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru sonuçlandı.

Ayşe öğretmenin avukatı Mahsuni Karaman sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AYM’nin ihlal kararı verdiğini duyurdu.

Karaman yaptığı açıklamada, ”Kararı henüz görmemekle birlikte, Anayasa Mahkemesi’nin, Ayşe Öğretmen başvurusu ile ilgili “ihlal kararı verdiği ve ihlalin giderilmesi için karar örneğini hükmü veren mahkemeye bidirdiği” bilgisi ulaştı bize. Bunun üzerine infazın durdurulması talebinde bulunduk.“ ifadelerine yer verdi.

Karar sonrası Ayşe öğretmenin tahliye olması bekleniyor.

Ne Olmuştu?

Öğretmen Ayşe Çelik Bir televizyon programına telefonla katılarak, “Ülkenin doğusunda yaşananların farkında mısınız? Burada yaşananlar medyada çok farklı aktarılıyor. Sessiz kalmayın. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık! İnsanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın.” demişti.

Ayşe öğretmenin bu sözlerine örgüt propagandası iddiasıyla soruşturma açılmış ve Ayşe Çelik ceza almıştı. Doğum yapması sebebiyle iki kez cezası ertelenen Çelik, 17 Nisan’dan beri hapishanede bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.