Meclis’te “Su İçme” Tartışması

0
1213

Dünkü Genel Kurul görüşmeleri sırasında Meclis’te su içme tartışması yaşandı.

Sol Gazetesi’nin haberine göre, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, kürsüde yaptığı konuşma sırasında İstanbul seçimlerinin iptal edilmesine tepki gösterip, AKP ve MHP’ye eleştirilerde bulundu.

Konuşması sırasında su içen Köse’ye AKP Maraş Milletvekili İmran Kılıç, “Siz önce kürsüden milletin ramazan ayına saygı gösterin. Burası Müslüman Türkiye’nin kürsüsü.” dedi.

Kılıç’ın bu sözlerine ise HDP’li Tuma Çelik “Müslüman Türkiye değil, laik Türkiye burası, ben Müslüman değilim.” diyerek tepki gösterdi.

Tufan Köse de “Din sömürüsü yapma, din sömürüsü. Yetim hakkı yiyorsun, haram yiyorsun ama orada su içiliyor diye bana bağırıyorsun, kul hakkı yiyorsun.” diyerek su içmesini eleştiren İmran Kılıç’a tepki gösterdi.

Konuşmalar Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı:

TUFAN KÖSE (Devamla) – Değerli arkadaşlarım, şimdi, bu ülke öyle sizin dediğiniz gibi kolay kurulmadı, savaş meydanlarında kuruldu. Öyle ufak tefek şeylerle de beka sorunu falan yaşamaz. Bir beka sorunu varsa, zannediyorum, Sayın Bahçeli’nin, Sayın Cumhurbaşkanının falan bir koltuk beka sorunu var gibi görünüyor. Onu da anlaşılan, artık, seçimlerle çözme şansınız da kalmamış. E, ne yapacaksınız? “FETÖ” diyeceksiniz, “cezaevi” diyeceksiniz, tehdit edeceksiniz ve hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şey oldu.” diyen adama “mugalata” demeyeceksiniz, seçime sokulan, kandırılan, aldatılan, yüzde 70-80’le kazandığı seçimde de mazbatayı yüzde 20’lik adama veren adama “mugalata” diyeceksiniz, kim inanır buna, kim inanır?

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan…

BAŞKAN – Sayın Akçay…

İMRAN KILIÇ (Kahramanmaraş) – Siz önce kürsüden milletin ramazan ayına saygı gösterin. Burası Müslüman Türkiye’nin kürsüsü. 

TUMA ÇELİK (Mardin) – Müslüman Türkiye değil, laik Türkiye burası, ben Müslüman değilim.

TUFAN KÖSE (Çorum) – Din sömürüsü yapma, din sömürüsü. Yetim hakkı yiyorsun, haram yiyorsun ama orada su içiliyor diye bana bağırıyorsun, kul hakkı yiyorsun.

ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) – Yahu, sen ne anlarsın ki kul hakkından.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.