Baluken’in Hücresi Darmadağın Edildi

0
840

Halkların Demokratik Partisi eski milletvekili İdris Baluken’in Sincan Cezaevi’nde kaldığı hücrenin gardiyanlar tarafından darmadağın edildiği ifade edildi.

Duvar’ın haberine göre, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu İnceleme Alt Komisyonu toplantısında Sincan Cezaevi raporu görüşüldü.

Ocak ayında komisyon üyelerinin yaptığı ziyaret üzerine değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, ziyaret sonrası Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Grup Başkanvekili İdris Baluken’in kaldığı hücrenin görevlilerce “arama” adı altında dağıtıldığını ileri sürdü. Günay’ın sözleri tutanaklara şöyle yansıdı:

“Biz İdris Bey’in bulunduğu odayı ziyaret ettik. Orada da ısınma açısından sorun vardı. Sonrasında İdris Bey’in avukatı üzerinden bize bir bilgi geldi. Burada bürokratlara sormak istiyorum: Cezaevi idaresi bu Komisyonun iradesinden üstün mü? Biz bir cezaevi odasına gittik, bir odada tespit yaptık ve bizim hemen akabimizde cezaevi idaresi odaya girip odayı dağıtır şekilde bir arama gerçekleştiriyor, yani araya saat bile girmeden İdris Bey’in odası talan ediliyor. Hani bir yere gidersiniz, ortalığı dağıtırsınız da ne bulursanız ortalığa atarsınız arama adı altında. Bunun bir izahatı olması lazım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.