Basına ve Kamuoyuna!

0
1852

(DHKPC, Direniş Hareketi, MKP, MLKP, TİKB, TKEP/L, TKP/ML tutsakları adına Fikret Akar, Murat Karayel, Ayhan Güngör, Hasan Polat, Ertan Altun, Nurettin Temel ve Ulvi Yalçın)

Yunan halkı, işçi ve emekçileri 6 Aralık’tan beri ayaktadır. 15 yaşında bir genç olan Alexis Gregoropoulos’un Yunan polisi tarafından kurşunlanarak öldürülmesinden sonra Yunan halkı, bu katliama büyük bir direniş ve isyanla karşılık verdi. Üniversiteler işgal edildi, sokaklar eylemcilerin gür soluklarıyla ateşlendi. Yunan işçi ve emekçilerinin grevleriyle desteklenen eylemler bir anda ülkenin dört bir yanına yayılmakla kalmadı, sınırları aştı ve Avrupa’nın birçok ülkesinde yankısını buldu.

Yunan hükümeti, eylemciler karşısında tam bir geri çekilme içindedir. Hükümet eylemlerin daha da büyüyerek iktidarını yerle bir etmesinden korkuyor. Alarma geçirilen ülkede sokakları tutuşturan eylemciler karşısında bir şey yapabilecek durumda değildir. Eylemin gücü her şeyin üzerine çıkmış durumdadır. Yaşanan ekonomik ev siyasi krizin etkisiyle sisteme karşı öfke dolu olan Yunan halkı, polis tarafından katledilen gencin hesabını sormakla kalmıyor, bunu büyük bir direnişe isyana dönüştürüyor.

Kapitalizmin küresel ekonomik krizi tüm dünya işçi ve emekçilerini işsizliğin, açlığın, ölümün pençesine itmiştir. Yunan halkının devrimci isyanı işçi ve emekçilerin bu sömürü ve baskıya karşı çaresiz olmadığını bir kez daha göstermiştir. Benzer ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlar altında ezilen. Sömürülen Kürt ve Türk halkımız da düşen, Yunan işçi ve emekçileri ile dayanışmak, devrim ve sosyalizm için örgütlenmek ve mücadele etmektir. Bu baskı ve sömürü sisteminden kurtuluşun tek yolu devrim ve sosyalizm için iktidarın ele geçirilmesidir.

Yunan halkının onurlu mücadelesini Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Zindanı’ndaki devrimci tutsaklar olarak selamlıyor, “mücadeleleri mücadelemizdir” diyoruz. 

Yaşasın Yunan halkının direnişi ve isyanı!

Yaşasın devrim ve sosyalizm!

Yaşasın proletarya enternasyonalizmi!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.