“Belediye Başkanı Korumalarıyla Birlikte İşçilere Saldırdı”

0
1823

Ataşehir Belediyesi’nde bildiri dağıtarak sendikal çalışma yaptıklarını ifade eden Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube yöneticileri ile Kartal, Kadıköy, Ataşehir Belediyelerinin işyeri temsilcileri, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin korumaları tarafından silahla tehdit edilerek, saldırıya uğradıklarını açıkladı.

Yaşanan olayın ardından darp raporu alan işçiler, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Ataşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, işçilere ve sendikacılara yönelik herhangi bir darp olayının yaşanmadığı belirtildi.

Genel-İş 1 No’lu Şube ile Ataşehir Belediyesi arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinin ardından baskıların arttığını aktaran Şube Başkanı Ahmet Arıkan, 40’ın üzerinde işçinin görev yerinin usulsüz bir şekilde değiştirilmesi üzerine belediye binasında bildiri dağıtımı yaptıklarını ifade etti. Bildiri dağıtımı sırasında gelen görüşme talebi üzerine, Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile görüşmeye gidildiğini aktaran Arıkan, “Kim oluyorsunuz?” denilerek İlgezdi tarafından hakarete uğradıklarını belirtti. Daha sonra da belediye başkanının korumaları tarafından itilerek darbedildiklerini söyleyen Arıkan, korumaların sendikanın Kartal Belediyesi İşyeri Temsilcisi Murat Aydoğan’a yöneldiklerini dile getirdi. Silah çekerek tehditlerde bulunan korumalar, Kartal Belediyesi işçisi Aydoğan’ı yaraladı. Olay sonrası hastaneye giderek darp raporu alan Murat Aydoğan savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Belediye binasında gerçekleştiği ifade edilen saldırı kameralara böyle yansıdı.

Yaşanan olayın ardından, belediye binasının önünde toplanan gruba açıklama yapan Genel-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Bilgilendirme çalışması yapıyoruz. Bu bizim yasal, anayasal hakkımız ve yetkiden doğan hakkımız. Belediye Başkanı dahil hiç kimse buna engel olma hakkına sahip değil. Gerekli cevabı vermeye devam edeceğiz. Her türlü yasal işlemi sonuna kadar takip edeceğiz. Bizlere edilen küfürlerin ve arkadaşımız Aydoğan’a atılan yumruğun hesabı sorulacaktır. Kimsenin böyle bir hakkı yoktur, kimse böyle bir cürette bulunamaz.” diye konuştu. 

Ataşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise işçilere ve sendikacılara yönelik herhangi bir darp olayının yaşanmadığı ifade edildi. 

Belediyenin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bazı belediye personelinin yasaya aykırı bir biçimde işyeri ve görev yeri değişikliğine tabi tutulduğu ileri sürülmektedir. Ancak yaşanan durum yasaya uygun olarak, 24.12.2017 tarihli Resmi Gazete ile yayınlanarak yürürlüğe giren 696 sayılı KHK ile 4734 sayılı Kamu İhale Kanunun 62’nci maddesinin 1. Fıkrasının (e) bendi kapsamındaki personel çalıştırılmasına dair hizmet alım ihaleleri kapsamındaki personeller, 696 sayılı KHK kapsamındaki şartları taşıması kaydıyla 02.04.2018 tarihinde belediye iştirakimiz olan Ataşehir Belediyesi Personel Limited Şirketine geçişi yapılmıştır. Tüm kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi, Belediyemizin daha etkin ve verimli çalışabilmesi için gerek görülen durumlarda, yasaya uygun olarak personel yerleri değiştirilmektedir. İdaremiz bünyesindeki ana bina ve ek hizmet binalarımızda çalışan personelimiz; özel eğitimleri, sertifikaları, eğitim durumu, unvanları gibi liyakat kriterleri esas alınmak suretiyle 4857 sayılı İş Kanununun emredici hükümleri göz önüne alınarak görevlendirilmektedir.”

Genel İş Sendikası tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

“SINIF YOLDAŞLARIMIZ BİZLER SİZ İŞÇİLERİN SEÇTİĞİ TEMSİLCİLER VE YÖNETİCİLERİZ..

SİZLERE GERÇEKLERİ ANLATMAK GİBİ BİR 

SORUMLULUGUMUZ VAR.

BU GÜN ATAŞEHİR BELEDİYESİNDE AŞAGIDAKİ YAZILI OLAN BİLDİRİYİ DAĞITIYORDUK.

2 HAFTA ÖNCE YASAYA AYKIRI OLDUĞU HALDE YER DEĞİŞİKLİĞİ YAPILAN ARKADAŞLARIMIZA KARŞI KEYFİ UYGULAMA YÖNELİK UYARI YAPILIYORDU..Kİ

BELEDİYE BAŞKANI BATTAL İLGEZDİ KORUMA ORDUSUYLA KİM BU BİLDİRİLERİ DAGITANLAR ATIN BUNLARI DIŞARI DİYEREK KUFÜRLERLE TEMSİLCİ ARKADAŞLARIMIZI DARP ETTİLER 

YASAYI HATIRLATTIĞIMIZDA BİR TEMSİLCİ ARKADAŞIMIZIN SURATINA YUMRUK ATTI KORUMASI 

SİLAHIN AĞZINA MERMİ SÜRDÜ. HEPİMİZE KÜFÜRLERLE TEHDİT EDEREK AŞAĞI İNDİ.

BİZLER DİYORUZ Kİ BU GÜN BEKÇİ KÖPEKLİĞİ YAPANLAR.

ALDIKLARI MAAŞI BELEDİYE EMEKÇİLERİ SAYESİNDE ALDIKLARINI UNUTMAMALIDIR.

İŞÇİNİN SİLAHI ÖRGÜTLÜLÜGÜDÜR.

BU MAFYA VARİ DURUMLARA SINIFIN CEVABI MUTLAKA OLACAKTIR.

İŞÇİYE UZANAN ELLER KIRILSIN! 

FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA!”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.