Belgrad Temyiz Mahkemesi Ecevit Piroğlu hakkındaki iade kararını bozdu

0
406

16 aydır Sırbistan’da tutsak olan Ecevit Piroğlu’nun Türkiye’ye iade edilme kararına karşı Belgrad Temyiz Mahkemesi’ne yapılan başvuru sonuçlandı. Temyiz mahkemesi, alt mahkemenin verdiği iade kararını usul yönünden eksik bularak bozdu ancak Piroğlu’nun serbest bırakılmasına ilişkin bir karar verilmedi.

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde alt mahkemenin yeniden yargılamaya başlamasının beklendiği belirtilerek 131 gündür açlık grevinde olan Piroğlu’nun sağlık durumuna ilişkin şunlar kaydedildi:

“Kendi başına yaşamını idame ettirme koşulları ortadan kalkmıştır. 48 kiloya düşen ve 10 dakikadan fazla hareket edemeyen Piroğlu neredeyse yatağa bağımlı yaşamak zorundadır. Geçen her saniye hayatına telafisi olmayan ağır riskler yüklemektedir”

Piroğlu’nun derhal serbest bırakılmasını isteyen Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi, açıklamaya şöyle devam etti:

“Sırbistan devletinin 16 aydır haksız ve hukuksuzca tutsak ettiği Piroğlu davasında, Temyiz Mahkemesi’nin iadeyi bozması, iadenin ‘somut delillere ve yeterliliğe’ dayanmadığının tescilidir. Yani onlarca hukuksuzluk altında iade kararı verilmiş ve buna dayanarak da usulsüzce tutsaklığı sürdürülmüştür.

Yerel mahkemenin belki de aylarca sürecek olan yeniden yargılama sürecinde Piroğlu’nu tutsak etmeye devam etmesi cinayet olacaktır. Sırbistan, Piroğlu’na yönelik uygulaya geldiği hukuksuzluğa derhal son vermeli, onu özgür bırakarak yaşamını ve sağlığını güvenceye alacak adımlar atmalıdır.

Ecevit Piroğlu 2 Haziran 2022’den bu yana başladığı açlık grevini sürdürmektedir.  Uluslararası kamuoyu, insan hakları örgütleri bilmelidir ki Piroğlu’nun yaşam hakkı tüm ciddiyetiyle halen risk altındadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.