Beşiktaş Belediyesi’nden Çıkartılan İşçiler Basın Açıklaması Yaptı

0
1438

2 Nisan’da güvenlik gerekçesiyle işten çıkartılan Beşiktaş Belediyesi İşçileri, bugün saat 12:00’de belediye önünde basın açıklaması yaptılar. Altı gündür direnen işçilerin basın açıklamasını aşağıda yayınlıyoruz:

“İŞİMİZİ EKMEĞİMİZİ GERİ İSTİYORUZ

Değerli basın emekçileri ve sevgili arkadaşlar,

Bizler Beşiktaş Belediyesi’nden haksız ve hukuksuz şekilde işten atılan işçileriz. 2 Nisan itibarıyla herhangi bir açıklama yapılmadan gruplar halinde arkadaşlarımız işten atıldı. Gerekçe olarak ise 696 sayılı KHK ile yapılan “güvenlik soruşturmaları” ve “arşiv taraması” önümüze sürüldü.

Konuyla ilgili DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul 1 no’lu şubenin olaydan zaten haberi olduğunu öğrendik. Şube Başkanı Mehmet Pehlivan ve Şube Sekreteri Taner Yayla ise hiçbir şekilde işçinin yanında olmayacaklarını, aksi halde yerlerine kayyum atanacağı gibi bize komik bir cevap verdi. Belediyeden kimse bizi muhattap almadı, sadece belediye başkan yardımcılarımız yanımızdan geçerken bu ayaküstü bu işi çözeceklerini söylüyorlar. Biz belediye komisyonuyla bir görüşme talep ediyoruz. CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’yla yaptığımız görüşme neticesinde, Belediye Başkanı Tahir Doğaç’ın kendisinden Perşembe gününe kadar müsaade istediğini, buradaki durumu bizzat CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bildireceğini, bu işin çözümü için gerekli adımları atacağını ve bu iş çözülmesi gelip kendisi bizimle beraber eyleme katılacağını söyledi.

CHP’nin taşeron işçilerle ilgili yayımladığı genelgeye rağmen, Beşiktaş Belediyesi bu genelgeye uymamaktadır. “Güvenlik soruşturması” bahane edilerek yapılan bu işten çıkarmalar hukuksuzdur. Biz Beşiktaş Belediyesi taşeron işçileri olarak, bu tür direnişlere yabancı değiliz. Kendilerinin “sosyal demokrat” olduğunu iddia eden bir belediyede bu yapılan; 5 yıl içindeki üçüncü işçi kıyımıdır. Daha önce işimize direnerek geri döndük, buradaki mücadelemizle de işimizi, ekmeğimizi tekrar geri alacağız. 

696 sayılı KHK ile yapılan tüm işten çıkarılan taşeron işçilerin geri alınmasını istiyoruz. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın hiçbir hak kaybına uğramadan aynı şekilde işlerine geri dönmelerini istiyoruz.

Ataşehir Belediyesi’nden tüm çıkarılan arkadaşlarımız işe geri alınmıştır. Beşiktaş Belediyesi’nin de aynı adımı atmasını bekliyoruz.

Emekliye ayrılmak zorunda bırakılan arkadaşlarımızın da kıdem ve ihbar tazminatlarının eksiksiz ödenmesini talep ediyoruz.

Direne, direne, birleşe, birleşe kazanacağız!

İş, ekmek yoksa barış da yok!

Beşiktaş Belediyesi Taşeron İşçileri Direniyor!”

*Fotoğraf Birleşik Emek Koordinasyonu Facebook sitesinden alınmıştır.

10 Nisan 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.