BHH: MÜFTÜ NİKAHININ BİR ADIM SONRASI BOŞANMA HAKKININ YOK EDİLMESİDİR

0
1859

Birleşik Haziran Hareketi, yayınladığı bir bildiri ile müftülere nikah kıyma yetkisini veren AKP yasasını protesto etti. “Ancak bizler bu karanlığı aşıp aydınlık günleri getirmeye, eşit haklar temelinde laik bir ülke kurmaya kararlıyız. Sözümüz söz. Laikliği ya kazanacağız, ya kazanacağız.” denilen bildiri şu şekilde:22519182_1984611098484696_3882013322707825518_n

MÜFTÜ NİKAHININ BİR ADIM SONRASI BOŞANMA HAKKININ YOK EDİLMESİDİR

.Dün, ülkemizde adı konulmamış şeriat düzeni doğrultusunda bir adım daha atıldı. Müftülüklere nikah kıyma yetkisi veren yasa AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla meclisten geçti. Bu yasayla birlikte il ve ilçe müftülüklerine bağlı müftü, imam ve vaizler resmi nikah kıyabilecek.

AKP iktidarının 15 yıllık karnesinde laikliğe ilk saldırı değildir bu ama kuşkusuz en ağır saldırılardan biridir.

Saray Rejimi, kadınların Medeni Kanun’la elde ettiği hakları bir gecede geçersiz kılmıştır. Bu saldırı, cumhuriyet değerlerinin temellerine yönelik bir saldırıdır. Bu saldırı doğrudan kadınlaradır.

AKP, toplumu kontrol altına alabilmek için dini her geçen gün daha fazla kullanmakta, gündelik hayatı giderek daha fazla dinselleştirmektedir. Bu saldırı, toplumsal yaşamın bütününe yönelik yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırı doğrudan laikliğedir.

Siyasal islamcı anlayış eğitimden, sağlıktan nikah işlemlerine kadar birçok alandaki dinci hamlelerle toplumsal kutuplaşmayı sürekli tırmandırmaktadır. Şimdi de toplumu “resmi nikahlı – müftü nikahlı” diye ikiye bölmeye çalışmaktadır.

Bu gerici yasa, “yeterli nikah memuru yoktu, pratikte zaten imamlar nikah kıyıyordu” denilerek geçiştirilemez, mazur görülemez. Bu yasanın bir adım sonrası resmi nikahın tümüyle kaldırılması, müftü nikahının zorunlu tutulmasıdır. Bir adım sonrası kadınların boşanma haklarının elinden alınmasıdır. Bir adım sonrası kadınların tecavüzcüleriyle evlendirilmesidir. Bir adım sonrası “küçüğün rızası” söylemiyle çocuk evliliklerinin meşrulaştırılmasıdır. Bir adım sonrası çoklu nikahtır.

Siyasal islamcı anlayış din devleti kurma hedefine her geçen gün bir adım daha yaklaşıyor; her geçen gün Cumhuriyetin kazanımlarından bir adım daha uzaklaşıyoruz.

18 Ekim 2017 de Cumhuriyet tarihimize şimdiden kara günlerden biri olarak yazıldı ancak bizler bu karanlığı aşıp aydınlık günleri getirmeye, eşit haklar temelinde laik bir ülke kurmaya kararlıyız.

Sözümüz söz. Laikliği ya kazanacağız, ya kazanacağız.

Birleşik HAZİRAN Hareketi

19.10.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.