Bilim Kurulu Üyesi: Türkiye’de en az 400 bin korona vakası var

0
743

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de her vaka başına toplam 9 bilinmeyen enfekte kişi bulunduğunu belirterek, buna göre en az 400 bin Kovid-19’lu olduğunu söyledi ve bu insanların virüs taşıdığından haberinin olmadığını da ekledi.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyonu Ana Bilim Dalı Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, korona virüsü salgınına ilişkin sıkı tedbirlerle hareket edilmesi gerektiğini yineleyerek, aksi halde salgının geniş bir yayılım göstereceği uyarısında bulundu. Virüs taşıyanların 150 bin kadarının İstanbul’da yaşadığını ifade eden Ceyhan, buna göre İstanbul’da her 200 kişiden 3’ünün enfekte olduğunu dikkat çekti. 

AVM’LER ÇOK RİSKLİ

Berber, kuaför ve AVM’lerin dün itibariyle yeniden açılması üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan Ceyhan, test kriteri Türkiye gibi olan ülkelere bakıldığında her vaka başına toplam 9 bilinmeyen enfekte kişi bulunduğunu vurguladı. Ceyhan, buna göre Türkiye’de en az 400 bin Kovid-19’lu olduğunu söyledi.

Ceyhan, AVM gibi kalabalık yerlerde de her an virüs taşıyan birisi ile karşılaşılabileceğini belirterek buraların çok riskli alanlar olduğunu vurguladı.

400 BİN CİVARINDA İNSAN

Ceyhan, Twitter üzerinden paylaşım yaparak, “Ülkemizde virüsü bulaştırabilecek, ancak kendisinde virüs bulunduğunun farkında olmayan 400 bin civarında insan aramızda dolaşıyor. Bir araya toplanmaların arttığı bu günlerde en azından virüsü bulandırma riski yüksek olan sağlık personeli, garson, kasiyer, berber, otobüs şöförü, otel çalışanı, satış elemanı gibi meslek sahiplerine, belirti olmasa bile test yapılması ve bulunanlara izolasyon yararlı olur.” ifadelerinde bulundu.

“RİSK ÇOK BÜYÜK VAKA SAYILARI ARTABİLİR”

Prof. Dr. Ceyhan, CNN Türk yayınında yaptığı açıklamada ise söz konusu yaklaşık 400 bin kişinin 10’da 9’unun virüs taşıdığından haberdar olmadığını, bu nedenle de tedbir almadıklarını anlattı. Riskin çok büyük olduğunu vurgulayan Prof. Ceyhan, “Bunlar daha çok dolaşmaya başlarsa, insanlarla temas etmeye başlarsa vaka sayıları çok artabilir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.