Bir kez daha, yeniden sandık başına! Yunanistan Troyka’dan kurtulabilecek mi?

0
1476

YunanSeçim123Son sekiz ayda üçüncü kez sandık başına giden Yunan halkı, bugün yine sandık başında. Yunan halkı bu sefer Troyka’yla devam, ya da Troyka’dan kopuş için oy kullanacak diyebiliriz.

Seçim öncesindeki tablo, Neo Demokratia ve Syriza’nın söylemlerinin de, oylarının birbirine çok yakın olduğuna işaret ediyordu.
Bir oy fazla alan partinin ekstradan elli milletvekili daha çıkartabilme hakı elde ettiği Yunanistan Parlamento seçimlerine giderken, sağcı Neo Demokratia, sosyal demokart PASOK, Potamia ve Syriza, Troyka politikalarından bir kopuş değil, Troyka’yla ve Troyka’ya rağmen, yapılabilenin en iyisini yapmaya çalışacaklarını ilan etmişlerdi.
Dışında kalan partilerden farklı olarak Syriza’lı yöneticiler, geride kalan sekiz aylık süre boyunca Troyka karşısında iyi bir direnç gösterdiklerini; kendilerinden önceki siyasi iktidarların tam bir teslimiyet sergilediği kulvarlarda, kendi iktidarlarının olumlu gelişmeler sağladığını ve bunu Yunan halkının başarısı olarak gördüklerini söylemişti.
Oysa bilinen gerçek, Yunanistan’ın son dönemlerin en ağır ekonomik yaptırımlarını kabul ettiği, Troyka’dan kopuşu gerçekleştiremediği taktirde ise etkisi uzun süre devam edecek bir krizle karşı karşıya olduğu, şeklinde.
Seçim1234yunanTroyka politikalarının referandumla halk oylamasına sunulduğu ve halkın reddine rağmen, bataklıkta yürümeye devam kararı alındığı günlerden sonra Syriza içinde derin çatlaklar oluşmuştu. Devam eden günlerde partiden kopmalar yaşanmış, bir grup ”Sol Platform” adıyla hareket etmeye başlamıştı. Bu oluşumun, bu gün yapılan seçimlerde Syriza karşısında seçimlere katılan bir blok olduğu ve % 4-5 arasında bir oy potansiyeline sahip olduğu değerlendiriliyor. Bu oyları Syriza’dan alacağı söylenen Sol Platform, Syriza için bir tehdit oluşturuyor. Öyle ki, Alexis Çipras kendilerini ”Hükümeti düşürmek”le suçlamıştı.
Bu grup dışında, seçimlerde yarışan ama kendi aralarında bir ittifak sağlayamayan irili ufaklı bazı sol oluşumların ise % 3 olan seçim barajını aşmasına pek ihtimal verilmiyor.
Öte yandan, bu seçimlerde de halkın iktidarı için, işçi sınıfı çizgisinde siyaset yapmaya devam edecklerini ve hiçbir burjuva siyasi hareketle ittifak yapmama tutumlarını sürdüreceklerini açıklayan Yunanistan Komünist Partisi (KKE)’nin ise, geçen seçimlere oranla en az 1-2 puan yükselişe geçeceği tahmin ediliyor.
seçimyunanistan2Syriza ve Neo Demokratia’nın birinci parti seçilme yarışında oldukları ifade edilen seçimlerde, bu iki partinin, Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik kriz ve bu krizin aşılması noktasında sundukları çözüm önerilerinin; işaret ettikleri adresin Troyka olması, Syriza seçmeninin tercihlerini gözden geçirmesine yol açması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.