“Birlikte Direneceğiz!”

0
1275

image

İstanbul’da bir araya gelen Emek ve Demokrasi Güçleri, Saray’ın Savaşına Karşı Ortak Açıklama Yaptı!

direnisteyiz2.org’da yayımlanan haber şu şekilde:

Emek, Barış, Demokrasi ve Özgürlük Güçleri’nden Ortak Açıklama
Ankara Katliamı’nın ardından biraraya gelen, aralarında DİSK, KESK, TMMOB ve Tabip Odası’nın istanbul şubeleri ile Halkların Demokratik Partisi, Aka-Der, HDK, Kaldıraç, Birleşik Haziran Hareketi,Emek Partisi, Halkevleri, gibi pek çok sendika, meslek odası, siyasi parti ve kitle örgütü AKP-Saray rejiminin saldırılarına karşı birlikte hareket etme kararı aldıklarını açıkladı.

10 Ekim Ankara Katliamı’nın ardından bir araya gelen Emek, barış, demokrasi ve özgürlük güçleri Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Salona, “Birlikte direneceğiz, Birlikte kazanacağız” yazılı pankart asıldı.
Ortak açıklamayı, Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Yürütmesi üyesi Güler Ümüt yaptı. AKP ve Saray rejiminin saldırılarının yoğunlaştığı bir dönemden geçildiği söylenilen açıklamada, AKP’nin yükselen halk muhalefeti karşısında kalabilmek için katliamlardan medet umduğu belirtildi.
”Bombaların Hedefi Barış”
“Sadece son bir ay içinde Silvan, Cizre ve Nusaybin’de yürütülen imha harekâtında onlarca çocuk, kadın ve sivil katledildi. Diyarbakır ve Suruç’ta patlayan bombaların hedefi barıştı. Bu örgütlü alçaklığın son hedefi, 10 Ekim’de, Ankara’da özgürlük, barış ve demokrasi isteyen yüzlerce insanlarımız oldu” denilen açıklamada; Saray’ın iktidarını sürdürmesinin tek koşulunun toplumu korkutmak ve sindirmek olduğunu kaydedildi.
Oluşturulan birlik henüz net bir isimle deklare edilmemiş olmasına rağmen, öncelikli iş olarak 1 kasım seçimlerine kadar olan süreçte yaşanılabilecek saldırılara karşı ortak hareket etme ve seçimde yaşanılacak olası hilelere karşı hep birlikte önlem almak gerektiği karar alındı.

”Seçim Güvenliğinden Kuşkuluyuz”
Saray’ın iktidarını sürdürmesinin tek koşulunun toplumu korkutmak ve sindirmek olduğunun kaydedildiği açıklamada, “Buna izin vermeyeceğiz. İktidarın söylediği hiçbir şeye inanmıyoruz. Güvenmiyoruz” denildi. Toplumsal muhalefetin 1 Kasım seçimlerinin güvenliğinden kuşku duyduğunun altının çizildiği metinde, 7 Haziran seçimleri öncesinde yaşananlar ve sonrasında estirilen AKP terörünün, 1 Kasım seçimlerinde nasıl bir ortam içinde geçeceğine dair yeterli veri sunduğunu kaydedildi.
”Buna İzin Vermeyeceğiz”
AKP’nin kendi lehlerine bir sonuç almak için her türlü hileye başvuracaklarına dikkat çeken Güler Ümüt, şunları söyledi:
“Onlar örgütlüler. Biz de örgütlenmeliyiz. Böylesi organize bir suç örgütünü ancak örgütlü bir halk muhalefeti olursa alt edebileceğimize inanıyoruz. Saray ve AKP’ye karşı direnme kararlılığında olan tüm dinamik halk kesimleri arasındaki dayanışmanın pekiştirilmesi hepimiz için yaşamsal bir anlam ve önem taşıyor.Toplumsal tüm muhalefetin güçlerini, işçi emekçi tüm ezilenleri koordineli bir şekilde, seçim öncesinde yapılacak saldırılara ve seçim günü gerçekleştirilecek hilelere karşı hazır olmaya çağırıyoruz”
Çağrı deklarasyonuna destek veren demokrasi örgütlerinin isimleri ise şöyle: Adam-Der, Aka-Der, Barış Anneleri, Barış Bloku, Barış İçin Kadın Girişimi, Başlangıç Dergisi, Birleşik Haziran Hareketi, Demokrasi İçin Hukukçular, Demokratik Alevi Derneği, DİSK İstanbul Temsilciği, Düşeyazanlar Yayıncılık, Emekçi Hareket Partisi, Emek Partisi, Emek ve Özgürlük Cephesi, Göç-Der, Gökkuşağı Kadın Derneği, Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi, Halkların Demokratik Partisi, İday-Der, İstanbul Kürt Enstitüsü, İstanbul Tabip Odası, Kaldıraç, KESK İstanbul Şubeler Platformu, Konked, Kuzey Ormanları Savunması, Mezopotamya Kültür Merkezi, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Partizan, Politeknik, Siyaset Meclisi, Taksim Gezi Koruma ve Güzelleştirme Derneği, TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu Kurulu, TUAD, UİD-Der, Vakıf Üniversiteleri İletişim ve Dayanışma Ağı ve YAKAY-DER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.