Söz konusu YPG olunca…

0
1405

indir (5)

 

YPG Tel Abyad’da Kobani Kantonu’nun bir parçası olarak özerklik ilan etmişti.

PYD’nin askeri kolu YPG, Türk ordusunun hafta sonunda Tel Abyad’ın Türkiye sınırına yakın olan bölgesindeki YPG mevzilerini bombaladığını açıklamıştı.

YPG açıklamasında, “Türk ordusu Cumartesi günü ve ertesi sabahı Tel Abyad’ın Türkiye sınırındaki YPG mevzilerini top ateşine tuttu” demişti.

Bir televizyon kanalında açıklama yapan Davutoğlu, ise “Biz ABD’ye de Rusya’ya da söyledik. ‘Fırat’ın Kuzeyi’ne PYD geçmeyecek’ dedik ve PYD’yi iki kez vurduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı bir konuşmada, PYD’nin Tel Abyad’a gelmesinin Türkiye için tehdit oluşturduğunu ifade etmiş ve şöyle konuşmuştu: “Tel Abyad’a DAEŞ giriyor. Daha sonra DAEŞ oradan çıkıyor ve Tel Abyad’a bu defa PYD giriyor. Hepsi kolektif bir oyun. Dert, orayı kantona dönüştürmek ve ilan ettiler kanton diye. Bu Türkiye’ye artık bir tehdit oluşturmaya başlamıştır. Öyleyse gereğini Türkiye yapacaktır. Bunu herkes bilsin.”

Aynı bölge IŞİD kontrolü altındayken, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgeye yönelik bir müdehalesi söz konusu olmadığı gibi, AKP hükümeti IŞİD’e özellikle bu bölgeden MİT aracılığıyla silah ve mühimmat akışı sağlamıştı. IŞİD’e tıbbı yardımı da esirgemeyen AKP, bölgedeki YPG ilerlemesini bir tehdit olarak nitelemiş ve “Vururuz!” açıklaması yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.