“Bizi Hitler’e benzetemezsiniz. Çünkü biz kimseyi gaz odalarında yakmadık.”

0
1247

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yine tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu. Toplantının başında salona giren Bakan Soylu AKP’li vekillerin tek tek ellerini sıkarken muhalefet sıralarını pas geçti. Duruma tepki gösteren HDP Milletvekili Garo Paylan, yapılanın milletvekillerine yönelik bir saygısızlık olduğunu belirtti.

Bakan Soylu komisyonda yaptığı konuşmada, Giresun’da şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’a ilişkin konuyu başından beri yakından takip ettiğini belirterek, “Olay bana İstanbul’daki bir arkadaşımdan geldi. Mesaj attı, ‘Bu olayda başka bir şey konuşuluyor’ diye. Ben de ‘Böyle bir şey söz konusu değil’ dedim. Rabia Naz’ın babasını çağırdım, konuştum. Müfettişi gönderdim. Teftiş heyeti oluşturdum. Olay savcılık safahatinde yürüyor. O safahatte de bir gizlilik kararı geldi. Dosyayı arkadaşlarımız defalarca gözden geçirdi. Rabia Naz’ın babasıyla defalarca konuştum, sabır gösterdim. Ama bana hakaret etti, işi kapatmakla suçladı. Bir kez daha çağırdım. CHP İl Başkanıyla basın toplantısı düzenledi. O zaman bile içim soğumadı ona. ‘Siyasi mesele haline getirmenin gereği yok, babadır olabilir’ dedim. Adli Tıp karar vermiş, ‘düşmedir’ diyor, mülkiye müfettişi ‘düşmedir’ diyor. Mahkeme sonuçlanacak. Babanın iddia etiği hiçbir bulgu ile karşı karşıya gelmedik.” dedi.

Rabia Naz’ın ölümünün araştırılmasına yönelik komisyona neden karşı çıktığını da söyleyen Soylu, “Rabia Naz Komisyonu’nun kurulması da başka bir tartışma alanıdır. Yürüyen bir mahkemede, bir Meclis komisyonu kurulması buranın tartışma alanıdır. Şunu ifade edeyim, geçen akşamki olay bardağı taşıran olaydır. Adama işkence yapıyor. Adama ‘Sen benim çocuğumun nasıl süründüğünü göster’ diyor. Kanlar akıyor. Oraya gidiyor karı koca, kocayı yere yatırıyor. Karşısında sürekli sözler söylüyor. Videoları bana atmış. Bu normal bir iş değildir. Bugün de annesine aynı meseleleri yapıyor.” dedi.

Konuşmasının devamında Gülen cemaati ile mücadeleye de değinen Soylu, örgütün gaybubet, hijyen, ışık evi yapılanması, finans yapılanması gibi pek çok yapılanma alanlarının çözüldüğünü iddia etti. Bu yıl kasım ayı itibarıyla 559 bin 64 kişiye işlem yapıldığını anlatan Soylu, “261 bin 700 gözaltı, 91 bin 287 tutuklama gerçekleşmiştir. Halen cezaevlerinde 26 bin 952 kişi tutukludur.” açıklamasını yaptı.

1 Ocak 2017’den itibaren, Türkiye’de IŞİD terör örgütünün tek bir eylem yapamadığını söyleyen Soylu, son iki yılda ise 5 eylem girişiminin önlendiğini belirterek, “Yabancı terörist savaşçı olduğu değerlendirilen 8 bin 922 kişinin de ülkeye girişi engellenmiştir. Yurtiçindeki operasyonlarda da 2016-2019 arasında, toplam 1058 DEAŞ’lı etkisiz hale getirilmiştir.” ifadelerini kullandı. Ülkede çeşitli statülerden 5 milyon 74 bin 908 yabancı uyruklu insan olduğunu söyleyen Soylu, bunların 3.6 milyonunun geçici koruma altındaki Suriyeliler olduğunu ifade etti. 12 Temmuz’dan itibaren de sadece İstanbul’dan, yaklaşık 100 bin Suriyelinin kayıtlı oldukları illere döndüğünü belirtti.

Açıklamasının ardından kendisine sorulan soruları yanıtlayan Soylu, kendilerine yönelik Hitler benzetmesine ise, “Hitler’e benzetemezsiniz. Çünkü biz kimseyi gaz odalarında yakmadık.” dedi.

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.