ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ’NE, İDİL KÜLTÜR MERKEZİ’NE KARŞI YAPILAN POLİS SALDIRILARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

0
1486

18/01/2013-

Bu sabah; Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara- İstanbul şubeleri, İdil Kültür Merkezi ve Halkın Hukuk Bürosu polisler tarafından basıldı. Yapılan operasyonda; ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD yöneticilerinden Taylan Tanay, Oya Aslan, Güçlü Sevimli, Güray Dağ, Gülvin Aydın ile birçok üye avukat hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Operasyon hala devam ediyor. Odak Dergisi olarak yapılan bu polis saldırılarını kınıyoruz. Gözaltına alınan devrimci, yurtsever ve demokrat insanlar  bir an önce serbest bırakılmalıdır. Aşağıda ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın, ÇHD’ne karşı yapılan operasyon hakkındaki açıklamasını yayınlıyoruz:

Değerli dostlar,

Derneğimize, bürolarımıza ve evlerimize yönelik baskınları, Derneğimizi temsilen görüşmelerde bulunduğumuz Suriye’nin başkenti Sam’da oğrendim. Genel Merkez Yönetim Kurulu üyemiz Av. Oya Aslan da burada benimle birlikte.

Randevulu görüşmelerimizi tamamlamaya çalışıyoruz ve en kısa zamanda İstanbul’da olacağız. Bilinmelidir ki tutuklama tehdidiyle tek bir CHD üyesini bile mücadelesinden uzaklaştırmak mümkün değildir.

Bizler daha evvel planladığımız bir program kapsamında Suriye’de başta Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil ve Ulusal Uzlasma Bakanı Dr. Ali Haydar ile ve birçok yetkili ile görüştük. Suriye demokratik muhalefeti ile bir dizi toplantı gerçekleştirdik. Sanayi ve Ticaret Odalarının başkanlarını, Ziraat odası temsilcilerini dinledik. Halkla konuştuk. Burada basta Halep şehri olmak üzere silahlı saldırganların karıştığı katliam, yağma ve hırsızlık suçları hakkında ayrıntılı bilgi aldık. Suriye halkının zararlarını tazmin ve uğradıkları haksızlıkları telafi için avukatlıklarını üstlenme sözü verdik. Bizler Türk, Kürt ve Arap halklarının avukatlığını yapmaya devam edeceğimiz sözümüzü verdik.

Gectiğimiz aylarda derneğimizin Olağan Şüpheliler Eğitimi programını tanıtmak üzere davet edildiğim Cüneyt Özdemir’in programında ilginç bir soruya maruz kalmıştım; Sayın Özdemir “Pekiyi siz gözaltına alınmaktan korkmuyor musunuz?” diye sormuştu. Verdiğim cevap bugün de geçerlidir; hukukun ve her türlü adli guvenliğin hükümet zoruyla askıya alındığı bu ülkede hiş kimseden ve hiçbir tehditten korkmuyoruz, talimat alanlar aldıkları talimatı uygulasınlar ve bilsinler ki bu saldırı hakkındaki gerçek kararı yıllardır avukatlığını yürüttüğümüz Türkiye halkları, işçiler, kamu emekçileri ve sosyalist muhalefet verecektir.

Bizler Neden Hedef Olduk?

Öncelikle şunu belirtmek isterim, bu operasyona herhangi bir yasadışı kılıf uydurmaya gerek yok. Bu devletin ÇHD operasyonudur. Peki bu operasyon neden yapılmıştır? Bunun için derneğimizin 10 yıllık tarihine ve takip ettiğimiz davalara bakmak yeterlidir.

Bizler, devrimcilerin, yoksulların, Kürtlerin polis kurşunuyla infaz edilen çocuklarının ailelerinin kısacası tüm ezilenlerin avukatıyız.

Bizler, hapishanede işkencede katledilen Engin Çeber’in, 19 Aralık 2000 Hapishane katliamı davasının, polis kurşunuyla katledilen Baran Tursun, Çağdaş Gemik ve Şerzan Kurt’un köyleri yakılan ve yargısız infazlara uğrayan Şemdinli halkının, ve Cizre faili meçhullerinin – Cemal Temizöz davası- hakları için direnen Hey Tekstil işçilerinin, parasız eğitim isteyen öğrencilerin ve Nejla Yıldız’ın avukatlarıyız.

Bizlere yönelmiş bu saldırı, kendisini bizim takibimizden kurtaramayan suçlu devletin ve emperyalizmle işbirliği halinde bölge halklarına zulmeden suçlu hükümetin korku ve kuyruk açısından ibarettir. Bizi tutuklamak mi istiyorsunuz? Savcılıklarda ve mahkemelerdeki hukukçu profili bu iken elbette yapabilirsiniz. Ama biz tutuklandık diye bu işler yapılmaz sanıyorsanız çok yanılırsınız.

ÇHD üyesi tüm dostlarıma ve yoldaşlarıma güvenim tamdır. Bizlerin yürüttüğü işleri daha bizim sırtımızdan inmeden omuzlayacaklarından; tüm şübelerimizi ve bürolarımızı açık tutacaklarından, bu saldırıya uğrama sebebimiz olan görev ve sorumluluklarımızı bizden daha iyi yürüteceklerinden eminim.

Utanan ve hayal kırıklığına uğrayacak olan saldırganların kendileri ve hamileri olacaktır.

Sevgili yoldaşlar, programımız çerçevesinde tüm görüşmelerimizi hızla tamamlayarak hafta başında dönüyoruz.

Değil bizi endişelendirecek ciddiyete bir suçlama, eli yüzü düzgün bir komplo bile kuramadıklarını zaten tahmin ediyorum. Biz geliyoruz, sizin de orada olacağınızdan eminim,

Biz haklıyız biz kazanacağız.

Sevgi ve saygılarımla.

18.01.2013 Beyrut

Selçuk KOZAGACLI

Avukat /Genel Başkan


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.