Cargill İşçileri Direnişlerinin Birinci Yılında İstanbul’daydı

0
1083

Bursa’da Amerikalı gıda şirketi Cargill fabrikasında Tekgıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçilerin direnişleri bir yılını doldurdu. 14 işçinin işine son verilmesiyle direnişe başlayan işçiler, verdikleri mücadelenin birinci yılında Ataşehir Plladium Tower’da bulunan Cargill Genel Müdürlüğü önünde bir günlük oturma eylemi yaptı.

Sendikalı olma haklarının gaspedilmesine ve işlerinin ellerinden alınmasına karşı direnişe başlayan işçiler, şirketin Bursa Orhangazi’deki fabrikasının önünde çadır kurarak direnişlerini bir yıldır sürdürüyor.

İşleri ve sendikal hakları için mücadele eden Cargill işçileri, ayları bulan mücadeleleri boyunca birçok baskıyla ve polis müdahalesi ile karşılaştı. Daha önceden Cargill Genel Müdürlüğü önünde eylem yaparak şirketi uyaran işçiler, geçtiğimiz Eylül ayında ise çeşitli zorluklara ve polis gözaltısına rağmen Bursa’dan İstanbul’a kadar kararlıca yürümüşlerdi.

Dün ise direnişlerinin sembolü olan “Çocuklar İyi Yaşasın Diye Babalar Direniyor” pankartının arkasında yürüyerek Cargill Genel Müdürlüğü önünde yaptıkları oturma eylemi ile şirketi tekrar uyardılar. Gün boyu çeşitli sosyalist, sol, ilerici kurum, demokratik kitle örgütü ve sendikalar da direnişteki işçileri ziyaret ederek desteklerini sundular ve dayanışma gösterdiler.

İşçilerin saat 14.00’da yaptığı basın açıklamasında, “Sömürgeci ve hak hukuk tanımaz Amerikan politikalarının ülkemiz işçi sınıfı üzerinde uygulanmasına asla izin vermeyeceğiz!” dediler ve Cargill şirketine seslenerek, “Biz çok iyi biliyoruz; tek amacınız sendikal örgütlenmeyi engellemek. Çünkü 1 yıldır mücadele veren arkadaşlarımız sendikal örgütlenmede öncü arkadaşlarımızdı. Bu yüzden işten çıkardınız. Tekgıda-İş sendikası olarak 1 yıldır işten çıkardığınız bu arkadaşlarımızla haklı mücadelemiz devam ediyor.” dediler ve kendilerine yapılan zorbalığa son verilene kadar direnişlerine devam edecekleri yönünde kararlılıklarını belirttiler.

Cargill işçilerinin Amerikan gıda devine karşı 1 yıldır devam eden direnişi, uluslararası kamuoyunda bir karşılık bularak, şirketin işçilere ve işçi haklarına karşı geliştirdiği düşmanca tavrın teşhir edilmesinde önemli bir oynadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.