Cezaevlerinden Bir Ölüm Haberi Daha!

0
1481
mehmet yıldızbakan
Foto: ozgurgundem.biz

Beş yıldır Samandağ Hapishanesi’nde tutuklu bulunan hasta tutsak Mehmet Yıldızbakan, dün yaşamını yitirdi. Mehmet Yıldızbakan eğer yaşamını yitirmeseydi, denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakılacaktı.

Hapishanede ağır sağlık problemleri ile resmen ölüme terkedilen Mehmet Yıldızbakan hakkında İHD açıklama yaptı. Yapılan açıklamada İHD, ” Sağlık nedeniyle 5 yıldır tahliye edilmesini talep ettiğimiz Mehmet Yıldızbakan’ı devlet tabutla tahliye etti! Mehmet Yıldızbakan 65 yaşında bir kalp hastasıydı. Diyabet yüzünden artık gözleri görmemeye başlamış, kalpte dört damar tıkalı olmasından kaynaklı riskli grupta görülüyor ve ameliyat olamıyordu. Devletin tabutla tahliye ettiği Mehmet Yıldızbakan’ın iki çocuğu ve eşi de şuan yüksek güvenlikli cezaevinde kalmaktadır. 2 Şubat 2017 günü merkezi hapishaneler komisyonu olarak hapishanede ziayret ettiğimiz Mehmet Yıldızbakan’ı bize söyledikleri ile hatırlayacağız: ”Eşim, oğullarım, gelinim hepimiz cezaevindeyiz.” Bu adalet değil adaletsizliktir!” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Cezaevleri Komisyonu tarafından yayınlanan ”Türkiye Cezaevlerindeki Hasta Mahpuslar Listesi ve Sağlık Durumlarına İlişkin Bilgilendirmesi” raporuna göre bugün Türkiye’de 906 hasta tutuklu bulunuyor, bunların 323’ü ağır  hastadır. Bu hasta tutsaklar hapishanelerde işkence ve tecrit koşullarında tutulmamalı, bir an önce serbest bırakılarak tedavi altına alınmalıdır. Devletin son yıllarda hasta tutsaklara uyguladığı, ölüm yaklaşırken serbest bırakma metodu asla kabul edilemez. Bu yolla birçok hasta tutsağın yaşama hakkı elinden alındı. Bunun tek sorumlusu AKP hükümetidir.

Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın!

Tecrit Öldürür, Dayanışma Yaşatır!

ODAK Dergisi

28/03/2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.