CHP’li vekil Tekin Bingöl, AKP’nin “kaybettiği” paraları açıkladı!

0
791

Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı gerekli önlemleri almayanlar, halka kendi karantinasını kendisinin almasını salık vermektedir. Bu da yetmiyor, “milli dayanışma kampanyası”na destek olmaları buyuruldu yüce makamdan!

Bu makamdan açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Türkiye, her hal ve şart altında üretime devam etmek, çarklarının dönmesini sağlamak zorunda olan bir ülkedir.” demişti, kampanyayı duyururken.

Emekçiler, işçiler çarkları döndürmeye devam ediyorlar. Sokak röportajlarına yansıyanlarda halkın çaresizlik ile işine gücüne devam ettiği görülüyor.

Bir tarafta büyük çoğunluk “her hal ve şart altında” üretmeye devam ederken, diğer tarafta küçük bir azınlık halkın birikimine el koymak ve ihalelerle soygun çarkının sürekliliği ile meşguller.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, halkın birikimi milyarlarca liranın AKP iktidarı ile kaybedildigini açıkladı.

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e açıklamada bulunan Bingöl, özelleştirmelerden gelen 372 milyar lira, İşsizlik Fonu’nda toplanan 48 milyar 719 milyon lira, deprem vergilerinden toplanan 72 milyar 82 milyon liranın, iktidar eliyle kaybedildiğini savundu. Tekin Bingöl kaybedilen paraları ayrıntılarıyla şu şekilde açıklamış:

“ÖZELLEŞTİRMELER: Toplam 70.3 milyar dolarlık özelleştirmenin 62.1 milyar dolarlık kısmı AKP döneminde gerçekleştirildi. Bu gelire rağmen 170 milyar doları aşan bütçe açığı verildi.

İŞSİZLİK FONU: İşsizlik Sigortası Fonu’nda 2002’den 2018’e kadar toplam 6 milyon 306 bin 996 işsize, 20 milyar 661 milyon lira ödendi. Toplam fondan harcanan para ise 48 milyar 719 milyondur.

Yani fonda biriken miktarın yaklaşık 28 milyar lirası işsize verilmedi. İşsizlik Fonu’ndan başka kaynaklara aktarıldı.

DEPREM VERGİSİ: 1999-2003 yılları arasında, 7 milyar 275 milyon lira deprem vergisi toplandı. 2003’te bu vergi kalıcı hale getirildi. Son 20 yılda toplanan para 72 milyar 82 milyon 572 bin lirayı buldu. Bu paranın nerede olduğunu sorana soruşturma açıyorlar.”

Ayrıca Bingöl, AKP döneminde sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kamu kaynaklarından iktidar yanlısı vakıflara 847 milyon 592 bin 858 lira aktarıldığını da ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.