Çiller’e AKP kıyağı: Deniz kıyısındaki 30 bin metrekarelik arazisine özel imar!

0
1420

Çevre Bakanlığı, Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller’in yönetim kurulu başkanı olduğu şirketin sit alanında bulunan 30 bin metrekarelik arazisinin imarını değiştirip inşaat hakkını 5 kat artırdı.

AKP’li Erdoğan’a verdiği destek ile bilinen eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller’in yönetiminin başında olduğu şirketin Sarıyer Kilyos’ta bulunan yaklaşık 30 bin metrekare büyüklüğündeki arazisinin imarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek kat hakkı artırıldı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, konut alanı olarak belirlenmiş parsel, otel yapılacak şekilde düzenlendi. 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı, yaklaşık 5 kat artırılarak 24 bin metrekareye çıkarıldı.

İstanbul Kilyos’ta, Karadeniz kıyısında 3. derece doğal sit alanında kalan 29 bin 768 metrekarelik arazinin imar planları değiştirilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından itirazlar için askıya çıkarıldı.

Arazi, “Düşük yoğunluklu konut” alanından çıkarılarak “Turizm tesis alanı” ilan edildi.

Konuyla ilgili görüşü sorulan kamu kurumlarından olan İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirmede turizm fonksiyonunun çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmadığı, inşaat alanının 5 kat arttırıldığı, imar yollarının genişliğinin 10 metreden 7 metreye indirildiği belirtildi.

Yapı yoğunluğunu arttıran plan değişikliğinin ulaşım sistemine de ek yük getireceği kaydedilerek planın bu hususlar doğrultusunda revize edilmesi istendi.

Arazinin Marsan Marmara Holding A.Ş.’ye ait olduğu biliniyor. İTO kayıtlarına göre de şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Yılancıoğlu, yönetim kurulu üyelerinden biri ise eski başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlu Berk Uçuran Çiller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.