“Cinayetin Veliaht Prens Muhammed Bin Salman’ın Talimatıyla İşlendiğine İnanıyorum!”

0
1805

ABD’li Senatör Jeanne Shaheen, Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklamaların inandırıcı olmadığını ve cinayet talimatının Veliaht Prens Salman tarafından verildiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı James Mattis tarafından Senatoda konuyla ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapmış ve Suudi ailesini açıkça suçlayabilecek delillerin mevcut olmadığını söylemişlerdi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlarda, cinayet sırasdında kaydediğildiği idda edilen sesleri dinlemedim fakat kaydın çevirisini okudum, dedi.
Mattis, ABD yönetiminin değerlendirmesinde bir değişiklik olmadığını ve cinayetin kimin tarafından işlendiğine ilişkin henüz ellerinde net bir sonuç olmadığını öne sürdü.

Kaşıkçı cinayetinin takibi konusundaki tutumlarında da değişiklik olmadığını belirten Mattis, “Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın dahlinin olduğuna dair açık bir delilimiz yok. Ne istihbaratta ne de kimsede açık bir delil yok.” diye konuştu.

Konuyla ilgili tüm istihbari bilgileri bizzat incelediğini anlatan Bakan Mattis, cinayete ilişkin ses kaydını dinleyip dinlemediğine ilişkin soruya, “Hayır, o dili anlayamam ama ülkemize hizmet etme konusunda yeterince zaman harcadım ve durumun ne kadar can sıkıcı olduğunun farkındayım. Orada konuşulanları anlamam gerekiyordu ve o kayıt olduğu iddia edilen kaydın çevirisini okudum. Kayıt bizde yok. Veya varsa da ben bilmiyorum. Kaydın çevirisini verildiği gün iki kez okudum.” yanıtını verdi.

“Mattis’in açıklamaları tatmin edici değil!”

ABD’li Senatör Demokrat Jeanne Shaheen ise, Mattis’in açıklamalarının tatmin edici olmadığını ifade etti ve “Kaşıkçı cinayetinin talimatını Suudi Veliaht Prens’in verdiğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı James Mattis tarafından Senatoda yapılan bilgilendirme toplantısının ardından Amerikan CNN kanalına konuşan Shaheen, Pompeo ve Mattis’ten duyduklarından tatmin olmadığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.