Cemaat ve Tarikatlar Ülkesi Haline Getirilen Türkiye’de “Çocuk Anne”ler

0
1897

MHP’li Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, kentte ‘çocuk anne’ sorununun bulunduğunu ve sayının her geçen gün arttığını söyledi.

Taşdoğan, son 18 aylık verilere bakıldığında 1605 çocuğun anne olduğunu söyledi.
MHP’li vekil, çocuk haklarının yok sayılmasının engellenmesi amacıyla TBMM bünyesinde bir komisyon kurulması ve acil bir şekilde önlem alınması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan İstanbul’daki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan hamile çocuklar skandalı sonrası Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, 2017’nin ilk 5 ayındaki hamile çocuk sayısının 115 değil 158 olduğu açıklandı.

CHP’li vekil Ali Şeker de geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne konuyla ilgili birtakım sorular sormuş, kamuoyundaki iddiaların araştırılmasını talep etmişti.

CİMER’in, Ali Şeker tarafından sorulan sorulara verdiği yanıtlar da çocuklar açısından durumun hiç de iç açıcı olmadığını gözler önüne sermişti.

CİMER, CHP’li Ali Şeker’in istismar sonucu ‘hamile çocuklar’ hakkındaki bilgi edinme başvurusunu yanıtlamış ve bunun üzerine Şeker, “Resmi verilere göre 18 ayda 21.957 çocuk gebe hastanelerde kayıt altına alınmış” bilgisini kamuoyuna açıklamıştı.

Ali Şeker, CİMER’e sorduğu soruların bir bölümünün yanıtsız bırakıldığını belirtmiş, “Bu verilere göre, ne yazık ki her gün 40’tan fazla çocuğumuz, daha kendileri birer çocukken, okul sıralarında örgün eğitimde derslerini dinlemek yerine anne olmaya zorlanmış. Ne yazık ki CİMER vasıtası ile edindiğimiz bilgilerde de gerçekler gizlenmeye çalışılmış. Gebeliklerin yaşlara göre dağılımı ve kayıtlara geçen en küçük gebe çocuğun yaşı gibi sorularım yanıtsız bırakıldı” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.