DANİMARKA SEÇİMLERİNİ SOL BLOK KAZANDI

0
1201

Danimarka’da dün (5 Haziran 2019) düzenlenen milletvekili seçimlerde Sol (Kırmızı) Blok 91 üye Sağ (Burjuva) Blok ise 75 milletvekili kazandı.
Sağ Blok lideri ve Başbakan Lars Løkke Rasmussen’un partisi milletvekili sayısını 34’ten (2015) 43’e yükseltti ama Sağ Blok özellikle yabancı düşmanı tutumlarıyla ün yapmış olan sağcı Halk Partisi’nin 37 milletvekilinden 17’ye düşmesi yüzünden parlamentoda çoğunluk oluşturma olanağını kaybetti.

Hükümeti kurma görevinin Sosyal Demokrat Parti Başkanı Mette Frederiksen’e verilmesi bekleniyor.

Oyların yüzde 49,39’unu alan Kırmızı Blok Sosyal Demokratlar, Radikal Sol, Sosyalist Halk Partisi ve Enhedslisten isimli partilerden oluşuyor. Seçime katılma oranı yüzde 84,5 olarak bildiriliyor. Sosyal liberal bir parti olan Radikal Sol (Radikal’e Venstre) adlı parti seçimlerde oylarını yaklaşık ikiye katlayarak milletvekili sayısını 8’den (2015) 16’ya yükseltti. Sosyalist Halk Partisi’nin milletvekili sayısı da 7’den 14’e çıktı. Sosyal Demokratlar milletvekili sayılarını 1 artırarak 48’e çıkardılar.

Seçimlerde toplam 4,2 milyon Danimarkalı oy kullanma hakkına sahipti. Seçimlere 13 parti katıldı ve 9’u Folketinget adlı Meclis’e girmeyi başardı. Folketinget’te 179 milletvekili var. Bunların 175’i Danimarka’dan seçiliyor, 2’si Grönland 2’si de Faroe Adaları’ndan geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.