ODAK: Newroz piroz be! Kardeş Halklarımızın Nevruz Bayramı Kutlu Olsun!

0
2115

odak-dergisiNewroz, tarihte Demirci Kawa’nın Asur Hükümdarı zalim Dehak’a karşı direniş günü olarak bilinir. Dehak, ülkede çocukların ve gençlerin beyinlerini yemek için onları öldürtür; halk ise Dehak’ın gücünden ötürü ona karşı gelemezdi. Kawa, kralın askerlerine silah ve savaş araçları yapardı. Demirci Kawa da o zamana kadar yedi çocuğunun başını yenmek üzere krala vermişti. Sıra son çocuğuna geldiğinde ise tavır aldı. Köylüleri örgütledi, onlara savaş silahları dağıttı. Dağlara çıktılar ve Dehak’a karşı mücadele için yemin ettiler. Birbirlerini eğittiler ve kısa zamanda Dehak’ın kalesine saldırdılar. Onu ve askerlerini öldürerek kaleyi ateşe verdiler. İşte Demirci Kawa önderliğinde Tiran’ın yönetimine son verildiği 21 Mart, Newroz yani Yeni Gün olarak yüzyıllar boyunca direnişin ve başkaldırının günü olarak kutlandı.

Aradan geçen yüzyıllarda, tarih onlarca Dehak’ı halkın başına bela ettiyse de yine binlerce Kawa onların karşısında direnebilmeyi bildi.

Newroz, Asya ve Ortadoğu’nun başka geleneklerinde de Nevruz olarak kutlandı. Oligarşi ise Demirci Kawa ve Newroz’un Türkiye halklarını etkilediğini görünce aniden Orta Asya ve Ortadoğu Nevruz geleneklerini hatırlayarak Türkleri Kürtlerden ayırmaya ve Kürtlere karşı kışkırtmaya çalıştı.

Tarihimiz ve topraklarımız zulmün karşısında direnmeyi kendisine görev edinmiş Şeyh Bedrettin’lerden Pir Sultan’lara; Köroğlu’lardan Yörük Ali Efe’lere, Karayılan’lara; Mahir’lerden Deniz’lere, İbrahim’lere; Mazlum’lardan Hayri’lere, Cemalettin’lere, Ömer’lere, Eylem Ataş’lara kadar Demirci Kawa direnişini devam ettirmiş binlerce örnek ile doludur.

Bugün ise 2017 Newroz’unu yaşıyoruz. OHAL koşullarına, sokağa çıkma yasaklarına, devlet terörüne, AKP-IŞİD katliamlarına, çetecilerin ve mafyacıların halka tehditlerine rağmen Referanduma dair bütün dillerden Hayır’ın daha gür bir sesle çıktığı bir süreçte yaşıyoruz Newroz’u. Halkın AKP ve onun mafyacılarına diz çökmediğini ve çökmeyeceğini bir kez daha görüyoruz. Kutlamalar bir çok yerde yasaklanmasına karşın halk yine sokaklara çıkıyor.

Biz Direnişçiler bu günlerin bizlere tarihsel sorumluluklar yüklediğini biliyoruz. Türk ve Kürt yurtseverlerinin, Devrimcilerin, CHP’lilerin, Kemalistlerin kısacası AKP karşısında emekten ve demokrasiden yana direnebilecek tüm güçlerin artık birbirini anlayabileceği ve beraber hareket edebileceği zamanları yaşıyoruz.

Bu temelde 2017 Newroz’u zalimlerin ve zulmün karşısında durabilmeyi bir kez daha hatırladığımız, Dehak’lara karşı yeminimizi tekrar tazelediğimiz bir gün olacak ve AKP karşısında direnişimizi büyüteceğiz.

Yaşasın Halkların Kardeşliği!
Bıji Bıratiya Gelan!

Yaşasın Newroz!
Bıji Newroz!

21.03.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.