İstihdam: Sen Gel Sen Gelme!

0
1704

istihdam1-b_1Ocak/ Mart 2016’da, İŞKUR ilk üç ayda yaklaşık 249 bin insanımızı işe yerleştirdi. 1 milyon olarak koyduğumuz hedefin 1/4’ini ilk 3 ayda gerçekleştirdiysek, diğer geri kalan işsizleri de çok rahat bir şekilde işe sokabileceğimiz görülmektedir!

”Yaklaşık 249 bin 100 kişiyi, İŞKUR ilk 3 ay içerisinde işe yerleştirdi. Açık iş sayısı 4550 idi, bu sene rakam 5290 oldu. Bu da önemli bir rakamdır.” Bir yıl önce Süleyman Soylu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı iken bu açıklamayı yapmıştı. Bir yıl sonra başlatılan istihdam severliği ile Mart ayında sadece 3490 kişi işe yerleştirildiği açıklandı. Buna rağmen işsizlik rakamlarında gerileme olmadığı söyleniyor. Bu nasıl oluyor? Hükümetin vaadleri arasında yer alan, 3 aydır işsiz olan birini işe alırsanız sadece maaşını siz ödeyeceksiniz sözünün etkisi olabilir mi? İşten çıkarılan değil istihdam önemli, işverenin aldığı destek önemli… Ve İşverenlerin istihdam ettikleri her bir sigortalı için 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacak. Bunların hepsi işsizlik sigortası fonundan alınacak.

Hedef 2 milyon istihdam olunca her şey mübah! İstihdam sorunu ve işsizlik fonunu bitirdikten sonra sıra kıdem tazminatı sorununa gelecek. Kıdem tazminatı fona devredildikten sonra güzelce parçalanıp işçiye vermek dışında her türlü işte kullanılacak. Mesela yap- işlet- devret modeli ile yapılan köprü ve otoyol projelerinde garanti edilen araç geçişi ücretlerini ödemek gibi.

22.03.2017

Gökhan Kalkan

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.