Bir Yargısız İnfaz Daha

0
1506

kemal kurkut 2Kemal Korkut Diyarbakır Newrozun’da polisin yargısız infazı ile hayatını kaybetti. Oysa ki o da diğerleri gibi alana gidip Newroz’u kutlayacaktı. Aylarca süren çatışmalar katliamlar ve baskılar yaşadılar. Binlerce kürt genci çatışmalarda hayatını kaybetti. Toplumda bir korku ve sineye çekilme yaşanıyordu. Newroz ile bunu biraz aşıp moral kazanmak istiyordu tıpkı Diyarbakırlılar gibi. Herkes gibi alana girebilmek için sıraya girdi. Üst aramasında elbiseleri dahi çıkartıldı, çantası polisin elindeydi. Sonra ne olduysa koşmaya başlıyor yarı çıplak şekilde. Onca polisin arasında koşmaya başlıyor. İsteseler kolayca ele geçirebilirler ama onlar direkt sırtından vurarak öldürüyorlar. Güya elinde bıçak olduğu iddia ediliyor. Hatta sırt çantası ile alana doğru koştuğu söyleniyor ve « Hepinizi öldüreceğim » diye bağırdığı da iddia edildi.

Ancak işin içinde başka şey olduğu, polisin basının elindeki fotoğrafları silmesinden belliydi. Ki silemediği bazı fotoğraflar yayınlandı. Polisin ve valiliğin yalanı da bu sayede ortaya çıktı.
Öyle ki düşmanlıkları bununla da bitmedi ve cenazesinin kaldırılmasında sorun çıkarttılar. Önce morgun suyu kesildi, sonra taziye yeri vermediler. Ardından da mezarlıkta sorun çıkarttılar.

Peki nerden geliyor polisin bu pervazsızlığı, cesareti ?

Diyarbakır başta olmak üzere kürt illerinde yaşanan çatışmalarda binlerce sivil hayatını kaybetti.Yüzlercesi benzin dökülerek oldürüldüğü kanıtlanmışken ve bazı polisler sokakta öldürdükleri yaşlı kadınların, erkeklerin fotoğraflarını « leş » diye internette paylaşırken ceza mı aldılar? Öldürdükleri çıplak kadınların fotoğrafları başında fotograf çektirenler ya da polis araçlarının arkasında sürükleyenler bir ceza mı aldılar?

Dilek Doğan’ı açık açık öldüren polis sadece 6 yıl ceza almışken ve biz buna sevinecek durumdayken, Ethem Sarisülük ve Ali Ismail Korkmaz’ın katilleri cezasız kalmışken…
Kemal Korkut’u öldüren polis neden çekinsin ki !

AKP ve Erdoğan onların arkasında. Yüksek yetkiler ile donatılmışlar. Hiçbir şekilde yargılanmayacaklar. Hepsi yasal güvence altında.

Bir çözümü yok mu bu adaletsizliklerin ve hukuksuzlukların?
Kürt illerinde yaşananlar ne zaman ki batıda hissedilir o zaman bir yansıması olur.

Önümüzde referandum süreci var. AKP ve Erdoğan diktasına karşı kürdüyle, türküyle ve diğer halklarla birlik olup tek bir şey yapalım, sandıkta HAYIR’ı işaretleyelim; bu kadar basit.
Tabii ki bu tek çözüm değil ama ilk adım olacak. AKP’yi yıkacak büyük direnişin belki de ilk adımı olacak.

Hadi hep beraber bu direnişi başlatalım. Ancak o zaman Kemal Korkutların, Dilek Doğanların ve diğerlerinin hesabını sorabiliriz.

ODAK DERGİSİ

23.03.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.