“Dersim’in Kayıp Kızı” Yaşamını Yitirdi

0
1468

Dersim’in kayıp kızı Huriye Aslan yaşamını yitirdi. Adını yıllar önce “İki Tutam Saç: Dersim’in Kayıp Kızları” belgeseliyle duyduğumuz Huriye Aslan, 1938’de Dersim’deki katliamın tanıklarındandı.

Henüz çocukken memleketinden koparılıp Samsun’da bir asker ailesine verilen Aslan, uzun yıllar köyüne, memleketine, toprağına hasret yaşadı.

Yaşadıklarını ifade ederken, “Taş olsa çatlardı, toprak idim dayandım.” diye anlatmıştı o günleri Huriye Aslan.

Birgün Gazetesi’nin haberine göre, önceki gün hayatını kaybeden Aslan, Bir Mayıs Mahallesi Cemevi’ndeki cenaze töreninin ardından çocukken koparıldığı Dersim Pülümür’e bağlı Salördek Köyü’ne uğurlanarak defnedildi.

Annesinin yaşadıklarını hiç unutamadığını ve acılarıyla birlikte hayata gözlerini yumduğunu belirten oğul Şükrü Aslan, “Bu sorun hâlâ çözülebilmiş değil. Hâlâ kayıp çocuklar var ve bu çocuklara dair hiçbir bilgi yok. Açılmış davalar var, fakat sonuçlanabilmiş bir dava yok. Annemin yaraları hiçbir türlü iyileşmedi. Bu yaraların iyileşmesi için memleketin geçmişle yüzleşmeye, yapılan her şeyin adını koymaya ihtiyaç var. Umarım Türkiye bunu başarır ve yeni Huriye Aslan örnekleri yaşanmaz.” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.